Blizny niedojrzałe
Blizny niedojrzałe to czerwone i lekko wypukłe blizny, którym może dodatkowo towarzyszyć ból lub świąd. Wraz z upływem czasu blizna niedojrzała przekształca się w bliznę dojrzałą, która staje się płaska i wyglądem przypomina otaczającą ją skórę. Proces osiągania całkowitej dojrzałości przez bliznę może trwać od kilku miesięcy do maksymalnie dwóch lat.
Blizny niedojrzałe – jak powstają blizny?
Powstawanie czerwonej i wypukłej blizny jest naturalnym etapem procesu gojenia się rany. Na skutek urazu czy zabiegu chirurgicznego powstaje rana, a w jej obrębie rozpoczynają się procesy naprawcze, które polegają m.in. na produkcji kolagenu. Uszkodzenie zabliźnia się i na początku blizna jest najczęściej czerwona i lekko wypukła. Jeśli proces gojenia przebiegł bez zakłóceń, blizna szybko się spłaszcza. Czasem jednak nawet po upływie kilkunastu miesięcy od operacji czy urazu blizna nadal pozostaje czerwona, lekko wypukła i swędząca. Oznacza to jednak, że proces osiągania dojrzałości przez bliznę cały czas trwa. Jeśli jednak po 2-3 miesiącach jest ona bardzo wypukła, może to oznaczać, że jest to blizna przerostowa lub keloid. Natomiast kiedy blizna szybko staje się wklęsła, wszystko wskazuje na to, że jest to blizna atroficzna, czyli zanikowa (np. blizny potrądzikowe). Jeśli nie jesteśmy pewni, z jakim rodzajem blizny mamy do czynienia, warto skonsultować się ze specjalistą medycyny estetycznej.
Blizny niedojrzałe – leczenie
Leczenie blizn niedojrzałych skupia się w początkowej fazie na wspomaganiu właściwego gojenia rany. W tym celu stosuje się specjalistyczne maści, kremów, żeli silikonowych czy plastrów na blizny, które przyspieszają gojenie się rany i wspomagają proces tworzenia się blizny. Blizna powstała w wyniku prawidłowego procesu gojenia ma gładką strukturę i jest mało widoczna. Jeśli po przekształceniu się blizny niedojrzałej w dojrzałą, zmiana jest wyraźnie pogrubiała i uniesiona, nadal ma intensywny kolor lub stała się wklęsła, należy zastanowić się nad specjalistycznymi metodami usuwania blizn w gabinecie medycyny estetycznej. Specjalista oceni wygląd blizny i wybierze najlepszy sposób na jej usunięcie. Wybór zabiegu na blizny zależy m.in. od ich rodzaju, stadium zaawansowania, a także indywidualnych predyspozycji Pacjenta.
Blizny niedojrzałe – usuwanie blizn
Leczenie i usuwanie blizn niedojrzałych polega przede wszystkim na ich właściwej pielęgnacji. Regularne stosowanie odpowiednich preparatów sprawi, że po osiągnięciu pełnej dojrzałości przez bliznę będzie ona mniejsza i łatwiejsza do usunięcia przy pomocy specjalistycznych metod. Na bliznę dojrzałą stosuje się mało inwazyjne zabiegi laserowe, które pobudzają skórę do regeneracji i przebudowy włókien kolagenowych. Działanie lasera polega na generowaniu mikroskopijnych uszkodzeń skóry, które powodują przetwarzanie i rozbijanie tkanki łącznej włóknistej tworzącej bliznę. W trakcie leczenia blizn bardzo pomocne mogą okazać się także zabiegi złuszczania chemicznego, karboksyterapii, mezoterapii, czy terapii światłem LED. Dzięki odpowiednio dobranej terapii już po kilku wizytach w gabinecie lekarza medycyny estetycznej blizna może stać się płaska i mniej widoczna. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych metod w niektórych przypadkach udaje się usunąć blizny całkowicie.
Zabiegi w leczeniu blizn niedojrzałych
Zanim zdecydujemy się na zabieg usuwania blizny, musimy poczekać na zagojenie się rany i ukształtowanie się blizny. Wybór metody zależy m.in. od czasu powstania blizny i jej rodzaju. W Klinice Miracki korzystamy z takich zabiegów, jak:
- Discovery Pico
- Alma Hybrid™
- Laser Icon 1540
- Pico Plus
- Laser iPixel
- Mikroplazma Accent
- Terapia światłem LED
- Karboksyterapia
- Lipotransfer
- Iniekcyjne ujędrnianie skóry
- Peeling chemiczny
- Peeling medyczny PRX
- Mezoterapia igłowa
Podsumowanie
Prawidłowo zagojona blizna przeważnie nie wymaga żadnej interwencji, ponieważ po pewnym czasie po prostu upodabnia się do otaczającej ją skóry. Zawsze jednak może dojść do zaburzenia tego procesu i powstania blizny patologicznej, np. blizny zanikowej lub przerostowej. W pierwszym przypadku przyczyną są zazwyczaj stany zapalne skóry w przebiegu trądziku a w drugim – indywidualne skłonności do nadprodukcji kolagenu. W każdym przypadku pomóc mogą zabiegi medycyny estetycznej.