Skip to main content

Blizny po cesarskim cięciu

Poród przez cesarskie cięcie (cc) wiąże się z jedną z najważniejszych chwil w życiu kobiety – z przyjściem na świat jej dziecka. Powoduje jednak powstanie rany, która z czasem może zamienić się w szpecącą bliznę. Proces gojenia po operacji cesarskiego cięcia nie zawsze przebiega prawidłowo, czego efektem jest powstanie wypukłej blizny przerostowej lub bliznowca. Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu? Co można zrobić, żeby stała się mniej widoczna? Czym smarować bliznę? Z jakich zabiegów medycyny estetycznej skorzystać?

Blizna po cesarce – objawy

Blizna po cesarskim cięciu powstaje na skutek rozcięcia powłok brzusznych. Lekarz przecina wszystkie warstwy skóry i mięśnie po to, by przyjąć poród dziecka. Po porodzie jest zszywana szwami. Gojenie blizny trwa tygodniami, a konsekwencje nieprawidłowego procesu gojenia się rany mogą być bardzo dotkliwe. Jak wygląda blizna po cc? W pierwszych tygodniach po zabiegu miejsce po cięciu chirurgicznym może być nabrzmiałe i wyraźnie widoczne, ale z biegiem czasu powinno stać się coraz bardziej podobne do otaczającej skóry. Prawidłowa blizna po cesarce stosunkowo szybko staje się płaska i gładka. Gdy w miejscu blizny zachodzą nieprawidłowości, może pojawić się obrzęk, zgrubienie, objawy infekcji. Komplikacje, jakie mogą wystąpić, to: rozejście blizny, powstanie zrostów, przerost blizny, powstanie blizny keloidowej (tzw. bliznowiec).

Pielęgnacja rany po cc

Najbardziej istotne dla prawidłowego gojenia się tkanki i zminimalizowania widoczności blizny jest właściwa pielęgnacja rany po cesarskim cięciu. W pierwszych dniach po operacji ważne jest, aby dbać o to, by opatrunek był czysty i suchy, co zapobiega infekcjom i wspomaga proces gojenia. Gdy lekarz da zielone światło, można rozpocząć mobilizację blizny, co jest ważne dla zapobiegania zrostom i polepszenia elastyczności tkanki. Blizna po cc ma około 15 cm i początkowo może wywoływać dyskomfort i swędzenie, co jest normalnym objawem w przypadku każdej blizny.

Jak pielęgnować bliznę po cc?

Pielęgnacja blizny po cesarce obejmuje delikatne masaże i stosowanie plastrów na blizny z silikonem. Pomocne są również żele i kremy z silikonem. Preparaty te w połączeniu z masowaniem blizny pomagają w zmniejszeniu jej grubości i poprawie wyglądu. Warto pamiętać, że macica i cały organizm potrzebują czasu na regenerację, dlatego też nie należy przyspieszać procesu rehabilitacji blizny i zawsze konsultować wszelkie działania z lekarzem. Regularne kontrole i stosowanie się młodej mamy do zaleceń lekarskich pozwolą na sprawne przejście przez okres połogu i efektywną pracę z blizną w dniach i tygodniach po operacji.

Blizny po cesarskim cięciu – sposoby leczenia

Jednym ze sposobów usuwania blizn jest laseroterapia. Wiązka światła laserowego, którą wysyła głowica lasera, trafia prosto w bliznę i rozbija jej strukturę. Nowoczesna medycyna estetyczna do leczenia blizn po cięciu cesarskim wykorzystuje lasery pikosekundowe. Na laseroterapię najlepiej reaguje świeża blizna po cesarskim cięciu, chociaż nowoczesne urządzenia są w stanie poradzić sobie nawet z kilkuletnią zmianą. W przypadku mało widocznej blizny można również zastosować różnego rodzaju peelingi czy mezoterapię. Zabiegi z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej są w stanie w znaczącym stopniu poprawić wygląd blizny, jednak nie gwarantują, że zniknie ona całkowicie.

Blizny po cesarskim cięciu – problemy

Usunięcie blizny po cesarskim cięciu ma nie tylko podstawy estetyczne, lecz także zdrowotne. Bolesna i swędząca blizna może powodować zmianę postawy kobiety. Głębokie blizny często sprawiają, że kobiety nie mają czucia w okolicach skórnych oraz podskórnych, pod blizną. Co więcej, pacjentki mogą również odczuwać z powodu blizny bóle głowy, szyi lub kręgosłupa. Takie objawy mogą pojawić się nawet po kilku latach od cesarskiego cięcia – aby ich uniknąć, terapię należy rozpocząć jak najszybciej.

Blizna po cesarce – podsumowanie

Prawidłowa pielęgnacja rany po cesarce jest niezwykle istotna, aby zapobiec komplikacjom takim jak rozejście się blizny po cesarce. Dzięki temu blizna może goić się równomiernie, a ryzyko infekcji czy zrostów zostaje zminimalizowane. Z czasem, dzięki odpowiedniej pielęgnacji i dbaniu o ranę, blizna wygląda coraz lepiej i staje się coraz mniej widoczna. Plastry silikonowe oraz specjalne maści na blizny po cesarce można również wykorzystać w czasie rehabilitacji blizny, aby przyspieszyć proces gojenia, a także poprawić elastyczność skóry wokół blizny. Regularne masaże i delikatne ćwiczenia mogą dodatkowo wspierać gojenie się blizny.

Po zagojeniu się blizny można rozpocząć bardziej zaawansowane zabiegi, które mogą sprawić, że stanie się ona ledwie zauważalna. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii możliwe jest usuwanie blizny poprzez zastosowanie laseroterapii, mezoterapii igłowej czy radiofrekwencji mikroigłowej.

Zabiegi w leczeniu blizn po cesarskim cięciu:

Celem zabiegów medycyny estetycznej jest sprawienie, aby blizna była jak najmniej widoczna. Wśród profesjonalnych sposobów na usunięcie blizny po cesarce znajdują się:

0