Skip to main content

Blizny po oparzeniu

Problem leczenia i gojenia się ran po oparzeniu zależy w dużej mierze od stopnia, w jakim doszło do uszkodzenia tkanki. Niewielkie oparzenia warstwy naskórka, nazywane oparzeniami 1 stopnia, zazwyczaj goją się krótko i nie są problematyczne. Jednak w przypadku uszkodzenia skóry właściwej, proces leczenia jest trudniejszy i zazwyczaj pozostawia widoczne blizny na powierzchni skóry. Blizny po oparzeniach 2 stopnia i 3 stopnia są szczególnie nieestetyczne i problematyczne jeśli dotyczą widocznych miejsc, zwłaszcza twarzy.

Blizny po oparzeniu – jak powstaje blizna?

Proces powstawania blizny zależy od stopnia oparzenia. Na skutek działania wysokiej temperatury dochodzi do uszkodzenia skóry właściwej, a czasem także zakończeń nerwowych. Wyróżniamy III stopnie poparzenia. Najmniej widoczne są powierzchowne oparzenia pierwszego stopnia, które zwykle nie pozostawiają po sobie blizn. Widoczne i nieestetyczne blizny zostają po oparzeniu II stopnia, w wyniku którego uszkodzony został naskórek oraz skóra właściwa. Po wygojeniu się ran, co następuje po upływie kilku tygodni, na powierzchni skóry pozostają widoczne ślady, które najczęściej przyjmują postać przerostową oraz keloidową. Blizny po oparzeniu 3 stopnia są dużo poważniejsze – zwykle następuje martwica oraz poważne defekty, które pozostawiają na tyle głębokie ubytki, że zazwyczaj niezbędna jest interwencja chirurgiczna i wykonanie przeszczepu skóry.

Blizny po oparzeniu – wygląd świeżej i starej blizny po oparzeniu

Wygląd blizny pooparzeniowej w dużej mierze zależy od okoliczności, w jakich doszło do powstania blizny, a także od głębokości rany. Na skutek zaburzonego procesu gojenia zazwyczaj przyjmują formę przerostu, uwypuklenia – są to tzw. blizny przerostowe. Tkanka skórna na gojącej się ranie ma nietypową strukturę, jest dość mocno zmieniona i zaczerwieniona. Z upływem lat ślad po oparzeniu blednie, jednak nie zanika. W przypadku starych blizn po oparzeniu usuwanie jest trudniejsze, ale nie jest niemożliwe.

Blizny po oparzeniu – pielęgnacja i leczenie

Leczenie zmian powinno odbywać się pod okiem lekarza, który dobierze odpowiednie preparaty. Czym smarować oparzenie? Zazwyczaj są to maści na blizny po oparzeniu o działaniu rozjaśniającym i regenerującym skórę. Zastosowanie w usuwaniu blizn znalazły też plastry silikonowe, żele i kremy na blizny. Ich skład oparty jest na produktach naturalnych i składnikach aktywnych, które uelastyczniają tkankę skóry, redukują matową strukturę naskórka oraz przebarwienia.

Blizny po oparzeniu – usuwanie blizn

Zmiany powstałe po oparzeniu można leczyć, zmniejszając zaczerwienienie i wygaszając je. Nie pozwala to jednak zupełnie uniknąć blizny po oparzeniu. Za pomocą lasera oraz innych procedur medycyny estetycznej można znacząco zmniejszyć widoczność blizny, a nawet całkowicie ją zniwelować. Działanie lasera na blizny po oparzeniu polega na pobudzeniu procesów regeneracyjnych – inicjuje przebudowę kolagenu, czego efektem jest wygładzenie powierzchni skóry i redukcja niechcianej zmiany. Laser jest skuteczny zarówno na świeże, czerwone blizny po oparzeniu, jak i na starsze zmiany, które uległy już rozjaśnieniu. W przypadku blizn dojrzałych trzeba jednak mieć świadomość, że terapia może potrwać dłużej.

Jak pozbyć się blizn po oparzeniu? Sprawdzone metody leczenia blizn

Jak usunąć blizny po oparzeniu? Jest na to kilka skutecznych i mało inwazyjnych sposobów. Ważne jednak, aby na zabieg zgłosić się do zaufanej kliniki, gdzie zajmie się nami doświadczony lekarz lub kosmetolog. Metody usuwania blizn po oparzeniu, z których korzystają specjaliści z Kliniki Miracki to m.in.:

Blizny pooparzeniowe – podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się, co na blizny po oparzeniu będzie najskuteczniejsze, skonsultuj się z lekarzem medycyny estetycznej, chirurgiem, dermatologiem lub kosmetologiem. Wybór metody zależy od kilku czynników, m.in. od głębokości oparzenia skóry, dojrzałości blizny, koloru karnacji czy stanu zdrowia. Odpowiednio dobrane zabiegi poprawią strukturę blizny i zmniejszą jej widoczność. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie i rehabilitacja blizny po oparzeniu jest procesem długotrwałym. Dla uzyskania optymalnych efektów potrzeba zwykle serii zabiegów oraz zastosowania różnych metod, co może trwać nawet 2 lata. W tym czasie należy unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne, aby nie doszło do oparzenia delikatnej skóry i powstania przebarwień.

0