Blizny po opryszczce
Blizny po opryszczce powstają na skutek infekcji wywołanej przez wirusa Herpes Simplex (HSV). Istnieją dwa rodzaje tego wirusa HSV-1 oraz HSV-2. Najczęstszą odmianą tego zakażenia jest opryszczka wargowa wywołana wirusem HSV-1, dlatego z bliznami po opryszczce mamy zazwyczaj do czynienia w okolicy ust (bezpośrednio na wardze, pod ustami lub w okolicy nosa). Wirus HSV-2 odpowiada głównie za rozwój opryszczki narządów płciowych. Dowiedz się więcej na temat usuwania blizn na ustach po opryszczce.
Czym jest opryszczka i jakie są jej objawy?
Wirus opryszczki przenosi się głównie przez kontakt bezpośredni, a jego objawy to m.in. ból, swędzenie i pęcherzyki w miejscu zakażenia. Zmiany te sytuują się najczęściej na powierzchni ust lub na ich krawędzi, rzadziej na błonie śluzowej jamy ustnej. Opryszczka wargowa nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Choroba może nawracać, szczególnie w okresach obniżonej odporności, np. podczas przeziębienia czy u kobiet w ciąży. Oprócz typowych objawów, takich jak bolesne pęcherzyki i owrzodzenia, niektóre osoby mogą doświadczać również gorączki, bólu mięśni oraz uczucia ogólnego zmęczenia.
Warto zaznaczyć, że wirus HSV, który dostał się do organizmu, pozostaje w nim na stałe, ukrywając się w komórkach nerwowych. W przyszłości może dojść do jego reaktywacji, co prowadzi do powstania nowych zmian skórnych. Leczenie skupia się głównie na łagodzeniu objawów opryszczki i przyspieszaniu gojenia się wyprysków. W tym celu stosuje się specjalne maści, kremy lub plastry. Osoby, które mają skłonność do opryszczki, powinny szczególnie dbać o higienę ust. Absolutnie niezbędnym sposobem zapobiegania zakażeniu wirusem HSV jest unikanie dotykania ich brudnymi rękami oraz kontaktu z osobami, które mają aktywną opryszczkę.
Blizny po opryszczce – przyczyny
Gdy opryszczka daje o sobie znać, na ustach pojawiają się zmiany o charakterze zapalnym w postaci swędzących i sączących się pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym. Opryszczce może towarzyszyć również zaczerwienienie. Na późniejszym etapie walki z wirusem wytwarza się strup, którego zbyt wczesne zdrapanie może spowodować właśnie pojawienie się nieestetycznej blizny na ustach lub pod ustami. Ślad po opryszczce powinien zlać się z kolorem skóry po upływie kilku tygodni. Warto jednak pamiętać, że proces gojenia może znacznie się wydłużyć i wymusić na nas konieczność zastosowania odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych lub zabiegów kosmetycznych. Jak powstaje blizna po opryszczce? Jeśli stan zapalny skóry utrzymuje się przez długi czas, może doprowadzić do głębokiego uszkodzenia tkanek i powstania blizny. Zdrapywanie strupków również zwiększa ryzyko powstawania trwałych śladów na twarzy i ustach.
Blizna po opryszczce – leczenie
Powstałe blizny na twarzy są nieestetyczne, co powoduje u Pacjenta dyskomfort. Jak radzić sobie z opryszczką? Z pomocą odpowiednich preparatów, właściwej higieny (częste mycie twarzy) i zabiegów, można skutecznie zmniejszyć widoczność tego typu zmian skórnych, a nawet całkowicie je usunąć. Na bliznę po opryszczce warto przede wszystkim regularnie nanosić maść na blizny, która natłuszcza i wspomaga proces regeneracji, a także plastry na blizny lub żele na blizny. Twarz wokół ust i samą bliznę można też smarować zwykłą wazeliną lub delikatnym kremem do twarzy.
Ślad po opryszczce powinien stopniowo zanikać po kilku tygodniach leczenia. Jeśli jednak ten okres wydłuża się do kilku miesięcy, warto skonsultować się ze specjalistą, który może zaproponować odpowiednie zabiegi dermatologiczne. Przy usuwaniu blizny z ust po opryszczce pomocna może okazać się przede wszystkim technologia laserowego usuwania blizn, terapia światłem LED czy mezoterapia.
Zabiegi medycyny estetycznej na blizny po opryszczce
Standardem w leczeniu blizn w gabinecie medycyny estetycznej są zabiegi laserowego usuwania blizn. Pomocne są również wszelkiego rodzaju peelingi oraz iniekcje. Aby skutecznie pozbyć się blizny, trzeba zaingerować nie tylko w naskórek, ale też w tkankę podskórną i skórę właściwą, co jest możliwe dzięki takim procedurom, jak:
- Discovery Pico
- Alma Hybrid™
- Pico Plus
- Laser Icon 1540
- Laser iPixel
- Mikroplazma Accent
- Terapia światłem LED
- Karboksyterapia
- Lipotransfer
- Iniekcyjne ujędrnianie skóry
- Peeling chemiczny
- Peeling medyczny PRX
- Mezoterapia igłowa
Usuwanie blizn po opryszce – podsumowanie
Blizna po opryszczce to powikłanie po stanie zapalnym wywołanym przez wirusa HSV. Na skutek infekcji na wargach i wokół ust powstają charakterystyczne zmiany skórne, które mogą przerodzić się w strupki. Stosowanie maści na opryszczkę może zmniejszyć ryzyko powstania blizny, ale tego nie gwarantuje. Jeśli mimo stosowania metod zapobiegania opryszczce, choroba pozostawiła na Twojej twarzy szpecącą bliznę, warto rozważyć zabieg medycyny estetycznej. Najpierw jednak należy skonsultować się z lekarzem, który musi poznać stan zdrowia pacjenta i sprawdzić, czy nie występują u niego przeciwwskazania do zastosowania danej metody. Indywidualnie dobrana terapia przynosi najlepsze rezultaty – jest bezpieczna, zmniejsza ryzyko nawrotów i pozwala cieszyć się gładką skórą.