Skip to main content

Blizny po ospie

Blizny są najczęstszym powikłaniem po chorobie zakaźnej, jaką jest ospa. Mogą powstawać na skutek rozdrapywania zmian, ale także z powodu zakażenia wykwitów przez bakterie. To, czy ospa pozostawi po sobie ślady, w dużej mierze zależy od cech indywidualnych chorego i podatności organizmu na wszelkie zmiany w postaci bliznowacenia. Ślady po ospie mogą także przebarwiać się pod wpływem słońca. Najbardziej podatne na powstawanie blizn są miejsca, gdzie wystąpiły głębsze zmiany – duże bąble, w których proces gojenia przebiegał wolniej.

Blizny po ospie – jak powstają blizny po ospie?

Ospie towarzyszy charakterystyczna wysypka w postaci drobnych, czerwonych krostek, które z czasem zmieniają swój wygląd. Przyjmują formę pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym, dokuczliwych, wywołujących świąd. Ostatnim etapem jest powstanie strupka po ospie, który po pewnym czasie samoistnie odpada. Zdarza się, że po odpadnięciu strupa, ukazują się blizny po ospie w postaci wgłębień. Drapanie wykwitów może wpływać na pogorszenie stanu blizn. Ślady po ospie przybierają postać głębokich blizn nazywanych bliznami zanikowymi lub atroficznymi. 

Blizna jest konsekwencją zaburzenia procesów gojenia w skórze na skutek zbyt głębokiego uszkodzenia. Reakcją organizmu na uraz jest produkcja włókien kolagenowych, które wypełniają ranę. W przypadku blizn po ospie dochodzi do uszkodzenia głębokich warstw skóry, które nie są w stanie się odbudować – dochodzi do zaniku kolagenu w tym miejscu i powstania blizny zanikowej. 

Blizny po ospie – jak zapobiegać i uniknąć blizn po ospie?

Rodzice starają się ulżyć choremu dziecku i uniemożliwić mu drapanie, co stanowi też dobry sposób na zapobieganie powstawania blizn po ospie. Dobrą metodą są bawełniane rękawiczki zakładane na noc, częste zmienianie pościeli, ręczników oraz piżamy, aby nie dopuścić do rozdrapywania krost i strupków, co mogłoby przyczynić się do namnażania bakterii i rozwoju zakażenia. Warto stosować preparaty, które mają łagodzić swędzenie i nieprzyjemne objawy. W celu zminimalizowania ryzyka powstawania blizn lekarze zalecają preparaty antyseptyczne bez alkoholu lub kąpiele z dodatkiem nadmanganianu potasu, płatków owsianych albo siemienia lnianego. Najważniejsze jest odpowiednie dbanie o codzienną higienę, obcinanie i oczyszczenie paznokci dziecka.

Blizny po ospie – leczenie i usuwanie śladów po ospie

Jeśli mamy do czynienia ze szpecącymi zmianami skórnymi, warto próbować dostępnych maści na blizny po ospie, które mają przyspieszać gojenie i regenerację skóry. Z powodzeniem można stosować kremy z witaminą E, na bazie silikonu, z aloesem, alantoiną, olejem kokosowym czy lawendowym. W aptekach dostępne są również żele i plastry na blizny. Jeśli zastosowane metody nie przynoszą rezultatów, skonsultujmy się z lekarzem w celu omówienia dalszej terapii. Możliwe jest wykonanie zabiegów z medycyny estetycznej w celu wyleczenia blizn po ospie – peelingi medyczne, terapia światłem LED lub laserem, karboksyterapia, dermabrazja i inne, które może zasugerować nam specjalista.

Zabiegi w leczeniu blizn po ospie wietrznej

Domowe sposoby na blizny mogą pomóc w zmniejszeniu widoczności śladów po ospie wietrznej u dzieci i dorosłych, jednak rzadko udaje się w ten sposób pozbyć się blizn definitywnie. Sposobem na osiągnięcie maksymalnych rezultatów jest skorzystanie z zabiegów dermatologicznych i kosmetologicznych. Wśród metod usuwania blizn po ospie, z których korzystają specjaliści z Kliniki Miracki, znajdują się:

Blizny po ospie u dzieci i dorosłych – podsumowanie

Odpowiednio dobrane leczenie jest w stanie zmniejszyć widoczność blizn, a w wielu przypadkach niemal całkowicie usunąć blizny po ospie. Do usuwania tego rodzaju zmian stosuje się m.in. laseroterapię, peelingi oraz zabiegi iniekcyjne. Bliznom po ospie można też zapobiegać poprzez odpowiednią higienę w okolicy krostek, łagodzenie świądu, stosowanie preparatów na blizny. Jeśli zastanawiasz się, co na blizny po ospie może sprawdzić się w Twoim przypadku, nie pozostaje Ci nic innego, jak skonsultować się ze specjalistą z Kliniki Miracki.

0