AKCJA CIAŁO 2021 - KUP VOUCHER I KORZYSTAJ Z CEN BASIC 2000zł PREMIUM 3000zł

Blizny po ospie

Najczęstszym powikłaniem po chorobie zakaźnej, jaką jest ospa, są blizny. Mogą powstawać na skutek rozdrapywania zmian, ale także z powodu zakażenia krostki przez bakterie. To, czy ospa pozostawi po sobie ślady, w dużej mierze zależy od cech indywidualnych chorego i podatności organizmu na wszelkie zmiany w postaci bliznowacenia. Ślady po ospie mogą także przebarwiać się pod wpływem słońca. Najbardziej podatne na powstawanie blizn są miejsca, gdzie wystąpiły największe zmiany, duże bąble, w których proces gojenia przebiegał wolniej.

Blizny po ospie – charakterystyka

Ospie towarzyszy charakterystyczna wysypka w postaci drobnych, czerwonych plamek, które z czasem zmieniają swój wygląd. Przyjmują formę grudek wypełnionych płynem, dokuczliwych, wywołujących świąd. Ostatnim etapem jest powstanie strupa, który po pewnym czasie samoistnie odpada. Zdarza się, że po odpadnięciu strupa, ukazują się blizny po ospie w postaci wgłębień, niekiedy dość sporych. Mogą pojawić się także wtedy, gdy zostaną rozdrapane.

Blizny po ospie – profilaktyka

Rodzice starają się ulżyć choremu dziecku i uniemożliwić mu drapanie, co stanowi też dobry sposób na profilaktykę powstawania blizn po ospie. Warto zakładać rękawiczki na noc, często zmieniać pościel, ręczniki oraz piżamę, aby nie dopuścić do namnażania bakterii i nadkażeń. Stosuje się także preparaty, które mają złagodzić swędzenie i nieprzyjemne objawy. Lekarze zalecają preparaty antyseptyczne bez alkoholu lub kąpiele z dodatkiem nadmanganianu potasu, płatków owsianych albo siemienia lnianego. Najważniejsze jest odpowiednie dbanie o codzienną higienę, obcinanie i oczyszczenie paznokci dziecka.

Blizny po ospie – leczenie

Jeśli mamy do czynienia z bliznami po ospie, warto próbować dostępnych maści i olejów, które mają przyspieszać gojenie i regenerację naskórka. Z powodzeniem można stosować maści z witaminą E na bazie silikonu, z aloesem, olejem kokosowym czy lawendowym.
Jeśli zastosowane metody nie przynoszą rezultatów, skonsultujmy się z lekarzem w celu omówienia dalszej terapii. Możliwe jest wykonanie zabiegów z medycyny estetycznej w celu wyleczenia blizn po ospie takich, jak peelingi medyczne, terapia światłem LED lub laserem, karboksyterapia i inne, które może zasugerować nam tylko specjalista.

Polecane zabiegi leczenia blizn po ospie:

Discovery Pico
Icon 1540
iPixel
Mikroplazma Accent
Terapia światłem LED
Karboksyterapia
Lipotransfer Adivive
Iniekcyjne ujędrnianie skóry
Peeling chemiczny
Peeling PRX
Mezoterapia igłowa

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki