Blizny po samookaleczeniu
Blizny powstają przez uszkodzenie skóry właściwej i zastąpienie jej przez organizm tkanką łączną włóknistą. Osoby, które się samookaleczają, najczęściej robią to przy użyciu noża lub żyletki. Obszary, na których skóra jest uszkodzona to zwykle nadgarstki, przedramiona oraz uda. Są to miejsca, które można łatwo ukryć pod ubraniem, ale nie zmienia to faktu, że cały czas szpecą ciało oraz przypominają o okolicznościach ich powstania.
Blizny po okaleczeniu – specyfika cięć
Proces gojenia się skóry zależy m.in. od głębokości i struktury urazu. Samookaleczenia to zwykle rany płytkie, zadane ostrym narzędziem. Problem polega głównie na tym, że nóż czy żyletka nie są sterylne, przez co może wdać się stan zapalny, który utrudnia gojenie. Ma to istotny wpływ na to, jak będzie wyglądać blizna w przyszłości oraz jak będzie przebiegał proces jej usuwania.
Blizny po samookaleczeniu – laserowe usuwanie blizn
Sposób leczenia blizn po samookaleczeniu jest taki sam jak w przypadku innych blizn. Mimo że przyczyna uszkodzenia skóry jest inna, to blizna jest taka sama jak w innych przypadkach. Specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie najczęściej wybierają laseroterapię, ponieważ jest skuteczna i komfortowa dla Pacjenta. Głowica lasera, która emituje wiązkę światła laserowego, jest przykładana do uszkodzonego miejsca skóry. Następnie wiązka światła rozbija uszkodzoną strukturę skóry, dzięki czemu widoczność blizny się zmniejsza, a w efekcie końcowym – szpecąca zmiana skórna znika.
Blizny po samookaleczaniu – dodatkowe metody leczenia blizn
Leczenie blizn wyżej wymienionymi sposobami pozwala osiągnąć bardzo satysfakcjonujące efekty estetyczne, ale powinno być wsparte pomocą innych specjalistów, w tym przypadku psychologa i psychiatry. Lekarze medycyny estetycznej mogą usunąć blizny na skórze, jednak przy samookaleczeniu powstają również długotrwałe ślady w psychice Pacjenta. Osoba, która celowo zadała sobie rany, powinna w pierwszej kolejności zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Zabieg stanowi dopełnienie.
Jak pozbyć się blizn po samookaleczeniu? Skuteczne zabiegi
Podstawą skutecznego usuwania blizn po samookaleczeniu są zabiegi laserowe. W Klinice Miracki wykorzystujemy w tym celu głównie lasery frakcyjne i pikosekundowe. W zależności od rodzaju blizny sprawdzi się także peeling medyczny, lipotransfer oraz inne zabiegi medycyny estetycznej. Kompleksowa terapia sprawia, że blizny stają się mniej widoczne, a w niektórych przypadkach udaje się je całkowicie usunąć. Jak usunąć blizny po samookaleczeniu? Oto najskuteczniejsze sposoby na blizny, z których korzystamy w naszej klinice:
- Discovery Pico
- Alma Hybrid™
- Pico Plus
- Laser Icon 1540
- Laser iPixel
- Mikroplazma Accent
- Terapia światłem LED
- Karboksyterapia
- Lipotransfer
- Iniekcyjne ujędrnianie skóry
- Peeling chemiczny
- Peeling medyczny PRX
- Mezoterapia igłowa
Podsumowanie
Przyczyny samookaleczeń to zazwyczaj problemy natury psychicznej, dlatego leczenie powinno skupiać się przede wszystkim skupiać się na skutecznej terapii psychologicznej. Zabiegi medycyny estetycznej zmniejszają widoczność blizn, dzięki czemu pomagają w pozbyciu się traumatycznych wspomnień.