AKCJA CIAŁO 2021 - KUP VOUCHER I KORZYSTAJ Z CEN BASIC 2000zł PREMIUM 3000zł

Blizny po świerzbie

Świerzb to choroba zakaźna wywołana przez pasożyta – świerzbowca ludzkiego. Zagnieżdża się on w naskórku i ryje kanaliki, w których składa jaja. Przenosi się przez kontakt z chorą osobą, dlatego najłatwiej o zakażenie w dużych skupiskach ludzkich, np. przedszkolach. Charakterystyczne zmiany na skórze to zaczerwienienie, wysypka, pęcherzyki oraz grudki. Męczący świąd sprawia, że chory zaczyna się intensywnie drapać, co powoduje dalsze przenoszenie pasożytów, a także powstawanie blizn po świerzbie – nadżerek na skórze, nazywanych przeczosami. Dolegliwości często nasilają się po ciepłej kąpieli lub podczas snu, ponieważ pasożyty uaktywniają się pod wpływem ciepła.

Blizny po świerzbie – przyczyny

Po przebytej chorobie mogą pozostać pamiątki w postaci przebarwień lub blizn. Najczęściej tworzą się na skutek rozdrapywania zmian pod wpływem bardzo silnego świądu. Drapanie może także prowadzić do nadkażania ran, co zwiększa ryzyko powstania blizn po świerzbie. Każde przerwanie ciągłości naskórka wiąże się z możliwością powstania zrostów. Aby zapobiec drapaniu, należy trzymać się kilku pomocnych sposobów. Przed snem można brać zimny prysznic, łagodzić podrażnienia skóry poprzez stosowanie specjalnych preparatów do higieny (z siarką, lawendą, płatkami owsianymi czy olejkiem z drzewa herbacianego), używać przepisanych przez lekarza maści i kremów, a dodatkowo stosować preparaty kojące. Konieczne jest bezwzględne przestrzeganie zasad higieny – częste pranie, gotowanie ręczników, pościeli, bielizny – aby zapobiec powstawaniu blizn po świerzbie.

Blizny po świerzbie – leczenie

Podstawową metodą leczenia świerzbu jest stosowanie miejscowych preparatów, przepisanych przez dermatologa. Najczęściej są to: maści siarkowe, benzoesan benzylu, permetryna, crotamiton. Jeśli doszło do nadkażenia bakteryjnego, konieczne będzie podanie antybiotyków, a jeśli świąd nie pozwala na normalne funkcjonowanie, zastosowanie leków przeciwhistaminowych. Prawidłowo przeprowadzone leczenie i rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny może przeciwdziałać powstawaniu blizn. Jednakże zdarza się, że świerzb pozostawia po sobie przebarwienia lub właśnie blizny po świerzbie. Blizny po świerzbie skutecznie usuniemy przy pomocy zabiegów medycyny estetycznej. Iniekcje, peelingi, terapia światłem LED, lipotransfer to tylko niektóre z dostępnych sposobów eliminacji brzydkich pozostałości po chorobie.

Polecane zabiegi leczenia blizn po świerzbie:

Discovery Pico
Icon 1540
iPixel
Mikroplazma Accent
Terapia światłem LED
Karboksyterapia
Lipotransfer Adivive
Iniekcyjne ujędrnianie skóry
Peeling chemiczny
Peeling PRX
Mezoterapia igłowa

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki