Skip to main content

Blizny po świerzbie

Świerzb jest chorobą zakaźną wywołaną przez pasożyta – świerzbowca ludzkiego. Zagnieżdża się on w naskórku i drąży kanaliki, w których składa jaja. Świerzbowcem można zarazić się poprzez kontakt z osobą chorą, dlatego najłatwiej o zakażenie w dużych skupiskach ludzkich, np. przedszkolach. Na całym ciele (w tym na owłosionej skórze głowy) mogą powstać charakterystyczne wykwity – zaczerwienienie, wysypka, pęcherzyki oraz grudki. Silne swędzenie skóry sprawia, że chory zaczyna się intensywnie drapać, co powoduje dalsze przenoszenie pasożytów, a także powstawanie blizn po świerzbie – nadżerek na skórze, nazywanych przeczosami. Dolegliwości często nasilają się po ciepłej kąpieli lub podczas snu, ponieważ pasożyty uaktywniają się pod wpływem ciepła.

Blizny po świerzbie – przyczyny

Po przebytej chorobie mogą pozostać pamiątki w postaci przebarwień lub blizn. Najczęściej tworzą się na skutek rozdrapywania zmian pod wpływem bardzo silnego świądu. Drapanie może także prowadzić do nadkażania ran, co zwiększa ryzyko powstania blizn po świerzbie. Każde przerwanie ciągłości naskórka wiąże się z możliwością powstania zrostów. Aby zapobiec drapaniu, należy trzymać się kilku pomocnych sposobów. Przed snem można brać zimny prysznic, łagodzić podrażnienia skóry poprzez stosowanie specjalnych preparatów do higieny (w aptekach dostępne są specyfiki m.in. z siarką, lawendą, płatkami owsianymi, czy olejkiem z drzewa herbacianego), używać przepisanych przez lekarza maści i kremów, a dodatkowo stosować preparaty kojące. Konieczne jest bezwzględne przestrzeganie zasad higieny – częste pranie, gotowanie ręczników, pościeli, bielizny – aby zapobiec powstawaniu blizn po świerzbie.

Blizny po świerzbie – leczenie

Podstawową metodą leczenia świerzbu jest stosowanie miejscowych preparatów, przepisanych przez dermatologa. Najczęściej są to: maści siarkowe, benzoesan benzylu, permetryna, crotamiton. Jeśli doszło do nadkażenia bakteryjnego, konieczne będzie podanie antybiotyków, a jeśli świąd nie pozwala na normalne funkcjonowanie, zastosowanie leków przeciwhistaminowych. Prawidłowo przeprowadzone leczenie i rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny może przeciwdziałać powstawaniu blizn. Jednakże zdarza się, że świerzb pozostawia po sobie przebarwienia lub blizny.

Blizny po świerzbie skutecznie usuniemy przy pomocy zabiegów medycyny estetycznej. Laser, iniekcje, peelingi, terapia światłem LED, lipotransfer to tylko niektóre z dostępnych sposobów eliminacji brzydkich pozostałości po chorobie.

Zabiegi w leczeniu blizn i przebarwień po świerzbie

Blizny po świerzbie to głębokie zmiany skórne, których nie sposób jest usunąć domowymi sposobami. Aby wyrównać strukturę skóry i zmniejszyć widoczność blizn, warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Do najskuteczniejszych metod usuwania blizn po świerzbie, z których można skorzystać w Klinice Miracki, należą:

Podsumowanie

Blizny po świerzbie to szpecąca pamiątka po infekcji skórnej wywoływanej przez świerzbowca ludzkiego. Najbardziej uciążliwym symptomem jest intensywny świąd, powodujący drapanie i przyczyniający się do powstawania blizn. Aby ograniczyć ryzyko powstawania blizn po świerzbie, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa i rozpocząć leczenie. Jeśli jednak nie uda nam się uniknąć blizn, warto zasięgnąć porady eksperta medycyny estetycznej i rozważyć zabieg laserowego usuwania blizn.

0