Skip to main content

Blizny po szwach

Szwy konieczne są w przypadku przerwania ciągłości skóry. Może to nastąpić na skutek urazu mechanicznego – powstaje wtedy rana, którą należy zaszyć. Szwy zakładane są również na zakończenie zabiegu chirurgicznego. Blizny po szwach mogą występować na wszystkich obszarach ciała – zarówno w widocznych miejscach, np. na twarzy, jak i w tych, które zwykle są zakryte, np. na brzuchu. 

Blizny po szwach – problem estetyczny po zabiegach i operacjach

Zaraz po zabiegu zaczyna formować się blizna. Do momentu zdjęcia szwów podstawą jest dbanie o świeży i odpowiednio założony opatrunek. Jeśli Pacjent pozostaje w szpitalu lub pod kontrolą lekarza, wystarczy, że stosuje się do zaleceń. Najważniejsze jest dbanie o ranę, niedopuszczenie do jej zakażenia, czy naciągnięcia. Może to bowiem skutkować większą bolesnością i widocznością blizny po szyciu. Uszkodzenie blizny w czasie jej gojenia może skutkować koniecznością ponownej interwencji chirurgicznej.

Od czego zależy widoczność blizny?

Czy pozostanie blizna po szyciu chirurgicznym? Jak długo będzie widoczna? Jak duża będzie, zależy od tego, z jakim rodzajem cięcia mamy do czynienia. Jednak nie jest to jedyny czynnik decydujący. Równie istotne są takie kwestie, jak:

  • miejsce, w którym powstała rana;
  • czas, w jakim została zszyta;
  • stan chorego;
  • ewentualne powikłania pozabiegowe, np. zakażenie rany;
  • sposób, w jaki rana pielęgnowana była zaraz po zabiegu;
  • predyspozycji Pacjenta do blizn przerostowych i keloidów (bliznowców). 

Wszystko to ma istotny wpływ na proces gojenia i powstawania blizny. Odpowiednia pielęgnacja, już od samego początku ma ogromne znaczenie dla wyglądu blizny. Świeża blizna wymaga odpowiedniego nawilżenia. Zakładane są na nią specjalne, wilgotne opatrunki, które zapobiegają wysychaniu rany. Dzięki temu poprawia się działanie zawartych w wypływającym z rany płynie, hormonów i enzymów. Należy także unikać gorąca, przeciwwskazane są wizyty w solarium, opalanie. Duże różnice temperatur również wpływają niekorzystnie, dlatego nie należy wystawiać rany na zbyt niskie temperatury. Jeśli proces powstawania blizny zostanie zaburzony, staje się ona pogrubiona, twarda, przerośnięta, nieestetyczna, sprawia ból, powoduje przykurcze.

Blizny po szwach – pielęgnacja blizny po operacji

Kiedy rana się zagoi i zostaną zdjęte szwy, można rozpocząć dbanie o ranę tak, aby przyszła blizna była jak najmniej widoczna. Jak pielęgnować blizny po szwach? Dobrą metodą jest ruch, rozciąganie i masowanie okolic blizny. Pomaga to oddzielić tkankę sklejoną z blizną, a także pobudzić syntezę włókien kolagenu, których zadaniem jest uzupełnienie powstałych ubytków tkankowych. Możemy z powodzeniem oddać się w ręce fizjoterapeuty, który dobierze odpowiedni rodzaj ćwiczeń. 

Czym smarować blizny po szwach? Jeśli lekarz pozwoli, możemy nacierać bliznę oliwką i delikatnie rozmasowywać. Można spróbować maści, kremów, żeli i plastrów silikonowych, które dostępne są bez recepty. Wiele z nich zawiera aktywne składniki pochodzenia roślinnego, które mogą przyspieszyć regenerację tkanki. Żele i plastry zawierające silikon pomagają stworzyć odpowiednie warunki do gojenia się rany, a maści z wyciągiem z cebuli lub z zawartością heparyny zmniejszają ryzyko powstania przerośniętych blizn. Należy jednak pamiętać, aby pracę nad blizną rozpocząć w odpowiednim czasie. Najlepiej w tym przypadku zasięgnąć porady specjalisty.

Jak zmniejszyć widoczność blizny z pomocą medycyny estetycznej?

Jeśli przedsięwzięte kroki nie są wystarczająco skuteczne, a blizny są poważnym defektem kosmetycznym, możemy skorzystać z pomocy lekarzy medycyny estetycznej. Dostępnych jest szereg zabiegów, które pomagają zredukować widoczność blizny. Możemy zdecydować się na terapię światłem LED, laseroterapię, peelingi, czy lipotransfer. Na szczególną uwagę zasługują lasery na blizny, które działają poprzez tworzenie mikrouszkodzeń w skórze, pobudzających syntezę nowych włókien kolagenowych. Sposobów na blizny jest wiele, jednak najważniejsze jest postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zabiegi w leczeniu blizn po szwach

Dzięki osiągnięciom medycyny estetycznej można poprawić wygląd blizny po szwach i sprawić, że będzie ona mniej widoczna. Skuteczne metody leczenia nieestetycznych blizn pooperacyjnych to m.in.:

Podsumowanie

Blizny są naturalnym efektem gojenia się skóry po urazach lub operacjach, gdzie konieczne jest założenie szwów. Aby blizna była jak najmniej widoczna, ważne jest odpowiednia pielęgnacja rany od samego początku. Proces gojenia składa się z kilku faz: wysiękowej, oczyszczania, proliferacji i przebudowy, a ostatecznym efektem jest powstanie blizny. Na każdym z tych etapów konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Zanim jednak zastosujesz jakikolwiek preparat na blizny, skonsultuj się z lekarzem.

0