Blizny pourazowe
Blizny pourazowe to efekt uszkodzenia mechanicznego tkanki skórnej lub jej oparzenia. Blizny powstają na skutek przedłużonego czasu gojenia i mogą kształtować się nawet przez 6-12 miesięcy od urazu. W tym czasie dochodzi do formowania się blizny, która przyjmuje charakterystyczny kształt i barwę. Wiele ran powstających w wyniku urazu ma nierówne brzegi, jest zanieczyszczonych i zszywanych w szybki oraz mało staranny sposób, przez co blizny pourazowe są najczęściej bardzo widoczne.
Blizny po urazach – charakterystyka
Blizny pourazowe charakteryzują się najczęściej twardą strukturą, a dodatkowo mogą wywoływać pieczenie lub swędzenie skóry. Wielu Pacjentów odczuwa również ból w miejscu pierwotnej rany, co wiąże się zazwyczaj z nerwobólem wywołanym wciągnięciem nerwów do tkanek blizny lub zaburzeniami ukrwienia w miejscu, w którym się znajduje. Większość blizn po oparzeniu lub urazach ma sinoczerwone zabarwienie. Blizny pourazowe wraz z upływem czasu stają się jaśniejsze, zaś uporczywe swędzenie skóry ustępuje. Tak się dzieje, gdy proces gojenia przebiega prawidłowo. W przeciwnym przypadku dochodzi do powstania blizn wypukłych, wystających ponad powierzchnię skóry – blizn przerostowych lub bliznowców (keloidów). Po urazach rzadko powstają blizny zanikowe (wklęsłe), które są charakterystyczne dla zmian potrądzikowych.
Blizny pourazowe – leczenie i usuwanie
Celem leczenia blizn pourazowych jest przede wszystkim poprawa krążenia w obrębie blizny, jej zmniejszenie i zmiękczenie, uelastycznienie tkanek oraz rozluźnienie tkanki łącznej. Redukcja blizn pourazowych rozpoczyna się od masażu opuszkowego i natłuszczania skóry, ewentualnie aplikacji specjalnych, leczniczych plastrów silikonowych. W związku z tym, że dojrzewanie i przebudowa blizny może trwać 12-18 miesięcy, każda korekta chirurgiczna może zostać wykonana najwcześniej po upływie ok. 6 miesięcy od pierwotnego zabiegu.
Metodą na blizny, którą najczęściej stosuje się w klinikach medycyny estetycznej, jest laseroterapia. Zabiegi laserowe są w stanie zmniejszyć widoczność blizny pourazowej, poprzez pobudzenie prawidłowej produkcji kolagenu. Laser rozbija tkankę włóknistą, tworzącą bliznę i stymuluje powstawanie nowych włókien kolagenowych, które ją zastępują. Efektem jest wygładzenie blizny i upodobnienie jej do zdrowej skóry. Laser zastosowany na wczesnym etapie dodatkowo przyspiesza proces gojenia się ran. Co ważne, nowoczesne lasery są skuteczne nawet w przypadku blizn dojrzałych.
Usuwanie blizn pourazowych – podsumowanie
Uszkodzenia skóry, które zostały niewłaściwie zagojone, mogą skutkować powstaniem widocznych blizn, które Pacjenci często pragną usunąć lub zredukować. Ze względu na duże zróżnicowanie blizn pourazowych ich terapia wymaga często sięgania po różnorodne metody leczenia, w zależności od rodzaju czy stadium blizny.
Metody redukcji blizn stosowane w naszej klinice obejmują m.in. terapie laserowe i zabiegi iniekcyjne, których celem jest pobudzenie procesów regeneracyjnych w skórze, a w rezultacie – wygładzenie powierzchni skóry i zmniejszenie widoczności blizny. W przypadku dużych, głębokich lub wyjątkowo przerośniętych blizn można rozważyć leczenie chirurgiczne. Leczenie blizn zawsze dostosowywane jest indywidualnie do Pacjenta i przeprowadzone przez doświadczonego lekarza.
Zabiegi w leczeniu blizn pourazowych
Dobór zabiegów zależy m.in. od rodzaju blizny, jej wieku, stanu zdrowia Pacjenta, oczekiwanych efektów. Wśród metod, z których korzystają specjaliści w Klinice Miracki znajdują się: