Skip to main content

Blizny przerostowe

Blizny przerostowe powstają w wyniku nieprawidłowego procesu gojenia się ran. W przypadku prawidłowego procesu gojenia, na powierzchni zranionej skóry pojawia się blizna, która powstaje na skutek wnikania naczyń krwionośnych oraz odkładania włókien kolagenowych. Kiedy nastąpi zaburzenie procesu dojrzewania blizny, w uszkodzonym miejscu w dalszym ciągu odbywa się produkcja kolagenu, co prowadzi do znacznego przerostu blizny ponad poziomem skóry. Ta jednak wciąż pozostaje w granicach rany. Czym są blizny przerostowe? Na czym polega różnica między bliznami przerostowymi i keloidami? Jak skutecznie pozbyć się nieestetycznych blizn? Odpowiadamy.

Jak powstają blizny przerostowe?

Przerost blizny powstaje w wyniku zbyt dużej intensywności procesu naprawczego. Nadprodukcja kolagenu przez uszkodzoną tkankę skórną powoduje odkładanie się włókien kolagenowych i przyczynia się do znacznego rozrostu zmiany. Powstanie blizn przerostowych jest wynikiem indywidualnych predyspozycji organizmu, a także powikłania w procesie gojenia, na przykład krwawienia lub ropienia rany. Tego typu zmiany powstają najczęściej po oparzeniach oraz po operacjach wykonywanych nożem elektrochirurgicznym. Mogą utworzyć się po różnego rodzaju urazach. Blizny przerostowe po trądziku należą do rzadkości – w tym przypadku częściej mamy do czynienia z bliznami zanikowymi. Niektóre części ciała mają tendencję do występowania tego rodzaju blizn, np. górna część pleców, nos czy uszy.

Jak rozpoznać blizny przerostowe?

Blizny przerostowe, podobnie jak inne tego typu zmiany, początkowo są zaczerwienione, a dopiero z czasem bledną. Ich charakterystyczną cechą jest wypukły kształt w obrębie uszkodzonej wcześniej skóry. W przeciwieństwie do keloidów (bliznowców) blizny przerostowe nie wykraczają poza granicę rany. Wypukłe blizny wyglądają o wiele bardziej nieestetycznie niż blizny po prawidłowym gojeniu, a przy tym są wyjątkowo niekomfortowe, dlatego wiele osób poszukuje skutecznego sposobu usunięcia blizn przerostowych.

Blizny przerostowe – metody leczenia

Leczenie blizny przerostowej powinno odbywać się pod okiem lekarza. Najlepiej zachować środki prewencyjne jeszcze podczas gojenia rany – stosowanie ucisku, plastrów silikonowych czy kremu z silikonem. W przypadku blizn przerostowych można też wdrożyć krioterapię, podczas której w wyniku kontrolowanego mrożenia niszczone są przerośnięte tkanki. Do usuwania blizn przerostowych stosuje się także iniekcje z substancjami aktywnymi, które zmniejszają syntezę kolagenu i sprawiają, że blizna staje się bardziej miękka.

Blizny przerostowe – usuwanie blizn

Jeśli problem blizny przerostowej dotyczy widocznego miejsca, można zasięgnąć opinii specjalisty w klinice medycyny estetycznej i rozważyć zabieg laserowy. Laser pozwala skutecznie pozbyć się blizny z powierzchni skóry. Laserowa redukcja blizn polega na kontrolowanym uszkodzeniu skóry w miejscu blizny, co pobudza tkankę do rozpoczęcia procesów odbudowy. Zgrubienia zostają zmiękczone, tkanka obkurcza się, struktura skóry wyrównuje się, a widoczność blizny staje się mniejsza. Usuwanie takiej blizny wymaga zwykle wykonania serii zabiegów. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne polegające na wycięciu nadmiaru tkanki. Niestety często dochodzi do tego, że blizny przerostowe pojawiają się ponownie po pewnym czasie.

Jak zapobiegać powstawaniu blizn przerostowych?

Zapobieganie bliznom przerostowym polega przede wszystkim na odpowiedniej pielęgnacji rany po zabiegu chirurgicznym. W tym celu stosuje się odpowiednie preparaty i opatrunki zalecone przez lekarza. Właściwe dbanie o ranę zmniejsza ryzyko powstania blizny przerostowej, ale nie gwarantuje, że taka zmiana na skórze nie powstanie. Jeśli mimo stosowania się do zaleceń lekarza, doszło do rozwoju blizn przerostowych, warto skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej.

Zabiegi w leczeniu blizn przerostowych

Praktycznie każdą bliznę można zredukować z pomocą zabiegów medycyny estetycznej. Dotyczy to również blizn przerostowych i bliznowców. W Klinice Miracki można skorzystać z takich zabiegów, jak:

Podsumowanie

Odpowiednie leczenie jest w stanie wpłynąć znacząco na poprawę wyglądu blizny przerostowej. W niektórych przypadkach udaje się całkowicie pozbyć się blizn przerostowych. Najpierw jednak odbywa się konsultacja ze specjalistą, który musi ocenić, czy ma do czynienia ze zwykłą blizną, czy keloidem. To ważne, ponieważ leczenie bliznowców i blizn przerostowych wymaga często innego postępowania.

Blizny przerostowe to zmiany powstałe w wyniku nieprawidłowego procesu gojenia się ran. W przypadku prawidłowego procesu gojenia, na powierzchni zranionej skóry pojawia się blizna, która powstaje na skutek wnikania naczyń krwionośnych oraz odkładania włókien kolagenu. Kiedy nastąpi zaburzenie procesu dojrzewania blizny, tkanka skórna w uszkodzonym miejscu w dalszym ciągu produkuje kolagen, co prowadzi do znacznego przerostu blizny ponad poziomem skóry. Ta jednak wciąż pozostaje w granicach rany.

Blizny przerostowe – przyczyny

Przerost blizny powstaje w wyniku zbyt dużej intensywności procesu naprawczego. Stała produkcja kolagenu przez uszkodzoną tkankę skórną powoduje znaczny rozrost zmiany. Powstanie blizn przerostowych jest wynikiem indywidualnych predyspozycji organizmu, a także powikłania w procesie gojenia, na przykład krwawienia lub ropienia rany.

Blizny przerostowe – objawy

Blizny przerostowe, podobnie jak inne tego typu zmiany, początkowo są zaczerwienione, a dopiero z czasem bledną. Jednak ich charakterystyczna cechą jest wypukły kształt, który znacznie wykracza poza powierzchnię skóry, co wygląda o wiele bardziej nieestetycznie niż blizna po prawidłowym gojeniu, a przy tym jest wyjątkowo niekomfortowe.

Blizny przerostowe – leczenie

Leczenie blizny przerostowej powinno odbywać pod okiem lekarza. Najlepiej zachować środki prewencyjne jeszcze podczas gojenia rany, jak stosowanie ucisku czy żeli silikonowych. W przypadku wystąpienia przerostu, skuteczna jest metoda krioterapii, podczas której w wyniku kontrolowanego mrożenia niszczone są przerośnięte tkanki. Stosuje się także iniekcje z substancjami aktywnymi, które zmniejszają syntezę kolagenu.

Blizny przerostowe – usuwanie

Kiedy problem blizny przerostowej dotyczy widocznego miejsca, zalecane jest całkowite usunięcie zmiany w klinice medycyny estetycznej. Laserowy zabieg pozwala na eliminację blizny z powierzchni skóry.

Polecane zabiegi leczenia blizn przerostowych:

Discovery Pico
Icon 1540
iPixel
Mikroplazma Accent
Terapia światłem LED
Karboksyterapia
Lipotransfer Adivive
Iniekcyjne ujędrnianie skóry
Peeling chemiczny
Peeling PRX

0