Skip to main content

Blizny przykurczowe

Blizny przykurczowe to typ zmian, najczęściej występujący po doznaniu przez skórę oparzeń. Takie blizny pojawiają się zwykle po oparzeniu II lub III stopnia, które powodują martwicę komórek skóry, a tym samym poważne obrażenia i uszkodzenia tkanki. Ten typ zmian jest problemem nie tylko natury estetycznej, potrafi bowiem powodować poważne problemy w poruszaniu się.

Blizny przykurczowe – objawy

Blizny przykurczowe najczęściej występują na samej skórze, jednak w niektórych przypadkach mogą sięgać mięśni i nerwów. Charakterystyczną cechą tych zmian jest przyciąganie się brzegów ran w procesie gojenia, co powoduje silne napięcie i swego rodzaju “przykurcz” skóry – stąd nazwa “blizny przykurczowe”. W wyniku tego procesu zwykle utrudnione jest poruszanie się pacjenta, dlatego problemu nie powinno się pozostawiać bez odpowiedniego postępowania,  mającego na celu jego usunięcie.

Blizny przykurczowe – leczenie

Blizny przykurczowe, ze względu na swoją specyfikę, mogą powodować nawet potrzebę rehabilitacji. Z tego względu niezwykle ważne jest ich odpowiednie leczenie. W celu dobrania optymalnej metody najlepiej udać się do specjalisty. Z dostępnych sposobów, w ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się laser na blizny, stanowiący niekiedy alternatywę dla tradycyjnych zabiegów chirurgicznych. W celach wspomagających efekty terapii można skorzystać również z profesjonalnych peelingów, karboksyterapii, naświetlań lampą LED, zabiegów z użyciem mikroplazmy lub mezoterapii. Czasem jednak, w przypadku rozległych i wyjątkowo utrudniających życie zmian, najlepszym sposobem na usunięcie blizn przerostowych może okazać się przeszczep skóry.

Zabiegi w leczeniu blizn przykurczowych: