Blizny przykurczowe to typ zmian, najczęściej występujący po doznaniu przez skórę oparzeń. Takie blizny pojawiają się zwykle po oparzeniu II lub III stopnia, które powodują śmierć komórek skóry, a tym samym poważne obrażenia i uszkodzenia tkanki. Ten typ zmian jest problemem nie tylko natury estetycznej, potrafi bowiem powodować poważne problemy w poruszaniu się.

Blizny przykurczowe – objawy

Blizny przykurczowe najczęściej występują na samej skórze, jednak w niektórych przypadkach mogą sięgać mięśni i nerwów. Charakterystyczną cechą tych zmian jest przyciąganie się brzegów ran w procesie gojenia, co powoduje silne napięcie i swego rodzaju “przykurcz” skóry – stąd nazwa “blizny przykurczowe”. W wyniku tego procesu zwykle utrudnione jest poruszanie się pacjenta, dlatego problemu nie powinno się pozostawiać bez odpowiedniego postępowania,  mającego na celu jego usunięcie.

Blizny przykurczowe – leczenie

Blizny przykurczowe, ze względu na swoją specyfikę, mogą powodować nawet potrzebę rehabilitacji. Z tego względu niezwykle ważne jest ich odpowiednie leczenie. W celu wyboru najlepszej metody najlepiej udać się do specjalisty. Z dostępnych sposobów w ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się laser na blizny, stanowiący niekiedy alternatywę dla tradycyjnych zabiegów chirurgicznych. W celach wspomagających efekty terapii można skorzystać również z profesjonalnych peelingów, karboksyterapii, naświetlań lampą LED, zabiegów z użyciem mikroplazmy lub mezoterapii. Czasem jednak, w przypadku rozległych i wyjątkowo utrudniających życie zmian, najlepszym sposobem na to, jak usunąć blizny przerostowe, może okazać się przeszczep skóry.

Polecane zabiegi w leczeniu blizn przykurczowych:

Discovery Pico

PicoSure

Laser Icon 1540

Laser iPixel

Mikroplazma Accent

Terapia światłem LED

Karboksyterapia

Lipotransfer

Iniekcyjne ujędrnianie skóry

Peeling chemiczny

Peeling medyczny PRX