Blizny wklęsłe
Blizny wklęsłe, nazywane również atroficznymi lub zanikowymi, przybierają postać wgłębień w skórze, najczęściej o okrągłym kształcie. Zwykle występują po przejściu stanów zapalnych, szczególnie po trądziku, ale też po ospie, rzadziej po urazach. Wklęsłe blizny powstają na skutek rozpadu włókien kolagenowych. Są one przede wszystkim problemem estetycznym, mogącym prowadzić do obniżenia samopoczucia chorego. Wyjaśniamy, czym się charakteryzują tego rodzaju zmiany oraz przedstawiamy skuteczne sposoby na blizny po trądziku.
Blizny wklęsłe – przyczyny powstawania blizn zanikowych
Bezpośrednią przyczyną powstawanie blizn wklęsłych jest nieprawidłowa synteza włókien kolagenowych w miejscu uszkodzenia skóry. Kolagen to białko, które stanowi główny budulec skóry. Na skutek przebytego trądziku lub innych chorób dermatologicznych, jeśli proces gojenia nie zachodzi prawidłowo, dochodzi do rozkładu kolagenu w głębszych warstwach tkanki, w wyniku czego powstają wyraźne zagłębienia w skórze. Takie zmiany skórne to najczęściej blizny po ospie lub trądziku.
Blizny wklęsłe – zapobieganie tworzeniu się blizn
Blizny atroficzne są najczęściej wynikiem trądziku, który nierzadko bywa lekceważony ze względu na jego pospolity charakter. Jednak częste występowanie tej choroby skóry nie oznacza, że nie jest ona poważna. W przypadku jej wystąpienia należy jak najszybciej rozpocząć leczenie, by nie dopuścić do rozwoju stanu zapalnego. Jeśli naszą twarz znaczą świeże blizny wklęsłe, możemy spróbować specjalnych maści, np. z masą perłową lub kremów silikonowych, które powinny wyraźnie spłycić zmiany.
Blizny wklęsłe – leczenie i usuwanie blizn
Metody leczenia blizn wklęsłych opierają się najczęściej na pobudzaniu fibroblastów do naturalnej produkcji kolagenu. Dzieje się to dzięki złuszczaniu naskórka i górnych warstw skóry właściwej. Bardzo dobre efekty daje laseroterapia, w szczególności z użyciem laserów frakcyjnych, ablacyjnych (dermabrazja). Do stosowanych metod należą też mezoterapia, karboksyterapia, zabiegi światłem LED, lipotransfer, czy profesjonalne peelingi medyczne. Większość z zabiegów medycyny estetycznej na blizny to procedury mało inwazyjne, nie wymagające rekonwalescencji. Zazwyczaj jednak trzeba przygotować się na serię zabiegów, aby faktycznie zmniejszyć widoczność blizn.
Zabiegi w leczeniu blizn zanikowych
Blizny zanikowe po trądziku w wielu przypadkach da się zredukować w znacznym stopniu lub nawet całkowicie usunąć, wykorzystując takie zabiegi, jak:
- Discovery Pico
- Pico Plus
- Laser Icon 1540
- Laser iPixel
- Mikroplazma Accent
- Terapia światłem LED
- Karboksyterapia
- Lipotransfer
- Iniekcyjne ujędrnianie skóry
- Peeling chemiczny
- Peeling medyczny PRX
- Mezoterapia igłowa
Podsumowanie
Blizny wklęsłe powstałe po trądziku czy ospie są dla wielu osób trudne do zaakceptowania. Na szczęście istnieją skuteczne zabiegi, które pomagają pozbyć się kompleksów. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technik tkanka bliznowata jest odpowiednio przetwarzana, aby skóra odzyskała jednolitą strukturę i zdrowy wygląd.