Blizny zanikowe
Wiele przebytych chorób, które objawiają się wysypką na ciele, pozostawia po sobie ślady w postaci drobnych blizn. Do takich należy ospa wietrzna czy trądzik. Ślady po wypryskach i krostach przybierają postać małych dziurek w skórze, których ilość jest mocno zróżnicowana. W niektórych, cięższych przypadkach naznaczona może zostać cała twarz czy też plecy. Takie zmiany nazywane są bliznami zanikowymi lub inaczej atroficznymi. Odpowiednie leczenie jest w stanie zmniejszyć widoczność, a nawet całkowicie zniwelować blizny.
Blizny zanikowe – jak powstają blizny wklęsłe?
Przyczyną powstawania blizn zanikowych jest nieprawidłowa synteza nowej tkanki podczas procesu gojenia urazu. Należy odróżnić je od blizn przerostowych, bliznowców i keloidów, które są konsekwencją nadprodukcji kolagenu w skórze. Blizny wklęsłe powstają na skutek rozpadu włókien kolagenowych w głębokich warstwach skóry podczas gojenia się rany. Oznacza to, że w danym miejscu po prostu brakuje tkanki. W zależności od tego, jak bardzo nasilona była przebyta ospa czy choroba trądzikowa i ile zmian wywołała, liczba wgłębień na danym fragmencie skóry może być inna. Blizny potrądzikowe przyjmują różne kształty i mają zróżnicowaną powierzchnię, jednak najczęściej są okrągłe lub półokrągłe.
Blizny zanikowe – metody leczenia tego rodzaju blizn
Sposoby na pozbycie się blizn zanikowych możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy to ten, który będziemy stosować jeszcze zanim problem się nasili. Musimy wtedy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry już w trakcie choroby i od razu po jej ustąpieniu. Ważne jest stosowanie domowych sposobów na blizny, czyli kremów (z masą perłową), które wspomagają metabolizm komórek skóry, ale też wygładzają ją i rozjaśniają. Innym rozwiązaniem są plastry i kremy z silikonem, które doskonale sprawdzają się w przypadku różnych rodzajów blizn, w tym także atroficznych. Leczenie mogą wspomóc domowe sposoby na blizny zanikowe, do których należą m.in. stosowanie wyciągu z cebuli czy soku z cytryny. Stosowanie różnego rodzaju preparatów może przynieść pożądane efekty, jeśli będziemy robić to regularnie przez dłuższy czas i zaczniemy kurację na wczesnym etapie formowania się blizny po trądziku.
Jeśli mamy do czynienia z wyjątkowo nieestetycznymi bliznami, z którym nie możemy sobie poradzić, warto sięgnąć po metody medycyny estetycznej. To drugi rodzaj sposobów walki z bliznami zanikowymi. Spory wachlarz zabiegów sprawia, że w każdym przypadku możemy dobrać odpowiednią kurację, która pozwoli poprawić wygląd blizny, a nawet ją całkowicie zniwelować. Zawsze należy skonsultować swoje decyzje z lekarzem. Do wyboru mamy: terapię światłem LED, lipotransfer, czy iniekcje. W zależności od wielkości, rozległości i czasu powstania blizn po trądziku czy ospie lekarz może zasugerować peeling lub zabiegi z użyciem lasera. Rozległe i głębokie blizny zanikowe mogą wymagać leczenia chirurgicznego, polegającego na przeszczepie fragmentu skóry w miejsce ubytku.
Zabiegi w leczeniu blizn zanikowych
Leczenie blizn zanikowych po trądziku polega na stymulacji skóry do regeneracji i odbudowy tkanki. W ramach terapii stosuje się metody, które inicjują naturalny proces przetwarzania kolagenu w głębokich warstwach skóry, co przyczynia się do wypełnienia ubytków i poprawy tekstury skóry. Jeśli zastanawiasz się, co na blizny zanikowe, specjaliści z Kliniki Miracki polecają m.in.:
- Discovery Pico
- Alma Hybrid™
- Pico Plus
- Icon 1540
- iPixel
- Mikroplazma Accent
- Terapia światłem LED
- Karboksyterapia
- Lipotransfer Adivive
- Iniekcyjne ujędrnianie skóry
- Peeling chemiczny
- Peeling PRX
- Mezoterapia igłowa
Usuwanie blizn zanikowych – podsumowanie
Blizny zanikowe na twarzy to poważny problem estetyczny, będący skutkiem trądziku lub innych zmian skórnych. Przy pomocy takich metod, jak laser frakcyjny, mikrodermabrazja, mezoterapia mikroigłowa czy peelingi chemiczne można skutecznie wyrównać powierzchnię skóry i zmniejszyć widoczność blizn zanikowych. Jeśli zastanawiasz się, co stosować na blizny zanikowe, zwróć się najlepiej do specjalisty, który dobierze dla Ciebie indywidualny sposób leczenia.