Brodawki wirusowe
Brodawki wirusowe są najbardziej znaną infekcją wirusową, wywołaną przez rozpowszechniony w środowisku wirus brodawczaka ludzkiego – HPV. To wirus przenoszony zazwyczaj poprzez kontakt bezpośredni z chorym lub nosicielem. W wielu przypadkach mamy też do czynienia z samozakażeniem poprzez uszkodzenie znajdującej się już na skórze brodawki.
Brodawki wirusowe – rodzaje
Dotychczas wyróżniono ponad 100 odmian brodawek wirusowych, z czego najpopularniejsze to brodawki zwykłe, powstające najczęściej na dłoniach i stopach – są to kurzajki. Z brodawkami wirusowymi możemy mieć jednak do czynienia nie tylko na skórze, lecz także błonach śluzowych i narządach płciowych. Wśród brodawek wirusowych znajdują się również brodawki płaskie, które są zlokalizowane na twarzy, a także brodawki podpaznokciowe, które powstają wokół paznokcia i pod nim.
Brodawki wirusowe – objawy
Brodawki wirusowe to najczęściej zmiany o grudkowatej, nierównej i zrogowaciałej powierzchni, które mogą występować pojedynczo lub w grupie, zlewając się ze sobą. Wykwit pierwotny stanowi szorstka grudka o średnicy kilku lub kilkunastu milimetrów oraz zabarwieniu zbliżonym do naturalnego koloru skóry (czasem biało-żółtym). Brak podjęcia odpowiedniego leczenia może sprawić, że brodawki wirusowe będą się powiększać i wyraźnie wystawać ponad powierzchnię skóry. Zazwyczaj kurzajki zlokalizowane są na dłoniach i stopach, wałach okołopaznokciowych i pod płytką paznokciową. Jeśli pojawiają się nowe wykwity, są one zazwyczaj zlokalizowane wokół największej brodawki pierwotnej.
Brodawki wirusowe – leczenie
Najpopularniejszym sposobem leczenia brodawek wirusowych jest krioterapia, czyli zamrażanie kurzajek ciekłym azotem. Usuwanie może także odbywać się poprzez stopniowe złuszczanie martwych komórek naskórka, jednak nie jest to metoda odpowiednia do usuwania brodawek zlokalizowanych na twarzy lub w okolicach intymnych – może zniszczyć tkankę skórną. Brodawki wirusowe, których nie jesteśmy w stanie usunąć przy pomocy tradycyjnych sposobów, możemy skutecznie wyeliminować dzięki leczeniu laserowemu lub zabiegom elektrokoagulacji.