Skip to main content

Brodawki wirusowe – charakterystyka

Brodawki wirusowe to inaczej kurzajki. Są to niewielkie narośla, które mogą pojawić się na skórze lub błonach śluzowych. Kurzajki wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego, HPV. Najczęściej mamy do czynienia z brodawkami na stopach, dłoniach, ale również narządach płciowych (kłykciny kończyste). Wyróżniamy kilka rodzajów brodawek wirusowych: zwykłe (najczęściej na dłoniach i stopach), brodawki stóp, które wnikają dość głęboko w skórę i wywołują ból podczas chodzenia, płaskie (najczęściej na twarzy i ramionach), przejściowe (o cechach brodawek zwykłych i płaskich). Brodawki mają najczęściej kolor otaczającej je skóry, powierzchnię mają nierówną i szorstką, jedynie brodawki płaskie charakteryzują się powierzchnią gładką.

Brodawki wirusowe – przyczyny

Brodawki pojawiają się na skutek zarażenia wirusem HPV, czyli brodawczaka ludzkiego. Zarażenie następuje poprzez bezpośredni kontakt ze skórą, dlatego bardzo łatwo o nie w miejscach publicznych, takich jak baseny, czy szatnie. Infekcji sprzyja obniżona odporność, uszkodzenia naskórka, osłabienie, cukrzyca. Wirusem HPV można zarazić się podczas kontaktów seksualnych.

Brodawki wirusowe – leczenie

Brodawki, kurzajki często leczy się specjalnymi preparatami stosowanymi miejscowo. Kremy, czy płyny mogą być stosowane w przypadku brodawek na dłoniach i stopach, natomiast nie poleca się ich do stosowania na twarz lub narządy płciowe. Innymi metodami na kurzajki są: krioterapia, elektrokoagulacja, laseroterapia, chirurgiczne usuwanie zmian.

 

0