Bruksizm

Bruksizm (zgrzytanie zębami) to medyczne określenie patologicznego ocierania zębami żuchwy o zęby szczęki, najczęściej w nocy podczas snu. Bruksizm zalicza się do parasomnii, czyli grupy zaburzeń snu. Szacuje się, że problem zgrzytania zębami w nocy może dotyczyć nawet 8-20% populacji – najczęściej występuje u dzieci i młodych dorosłych, zaś u ludzi starszych jest rzadkością.

Bruksizm – przyczyny

Problem bruksizmu wynika z mimowolnej aktywności mięśni żwaczy, co prowadzi do mocnego zaciskania zębów i tarcia nimi o siebie. Przyczyny tego schorzenia przypisuje się różnych czynnikom, np. predyspozycjom genetycznym, wadom zgryzu, zmianom w stawach skroniowo-żuchwowych, nieprawidłowościom działania ośrodków regulujących ruchy żuchwy, zaburzeniom ,,wzbudzenia”, zwiększonej wrażliwości na stres, nerwicy lękowej czy agorafobii. Bruksizm dużo częściej występuje u młodych osób niż dojrzałych oraz u kobiet niż mężczyzn.

Bruksizm – skutki

Nieleczony bruksizm może doprowadzić do rozchwiania zębów w żuchwie i szczęce, pękania szkliwa, starcia koron zębowych oraz innych zmian – początkowo zapalnych, zaś później zwyrodnieniowych, które mogą prowadzić do ograniczenia ruchów w stawach skroniowo-żuchwowych. Skutkiem nieleczonego bruksizmu może być także przewlekły ból głowy.

Bruksizm – leczenie

Leczenie bruksizmu jest wieloetapowe i wymaga konsultacji ze specjalistami różnych dziedzin. Bardzo ważna jest współpraca ze stomatologami różnych specjalności – w tym ortodontą i protetykiem. Lekarze bardzo często zalecają swoim Pacjentom zakładanie na noc specjalnej szyny relaksacyjnej za zęby, która zapobiega uszkodzeniom i zmniejsza uciążliwe objawy bruksizmu. W niektórych przypadkach pomocna okazuje się także pomoc psychologa lub psychiatry – poprzez motywację Pacjenta do zmiany nawyków oraz naukę radzenia sobie z nadmiernym napięciem i stresem. Skuteczne rozwiązania na zgrzytanie zębami posiada też medycyna estetyczna, np. leczenie bruksizmu jadem kiełbasianym. Ostrzykiwanie odpowiednich mięśni preparatem z jadem kiełbasianym potrafi bardzo wyraźnie zmniejszyć ból i napięcie w tym obszarze.  

Porady i recepcja

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki