Co oznacza długie oczekiwanie na wynik histopatologiczny
Badanie histopatologiczne to jedno z ważniejszych badań diagnostycznych. Jest wykorzystywane w diagnostyce różnych chorób nowotworowych – dzięki pobraniu wycinka materiału do badania specjaliści są w stanie ocenić charakter zmiany i monitorować przebieg leczenia choroby. Wyniki badania histopatologicznego dostarczają wielu cennych, niezbędnych informacji, na podstawie których lekarz poznaje stan zdrowia pacjenta i może zadecydować o wyborze najlepszej dla niego terapii leczniczej. To bardzo dokładne badanie, dlatego na jego wyniki trzeba poczekać nieco dłużej niż w przypadku pozostałych badań diagnostycznych. Czy długie oczekiwanie na wynik histopatologiczny powinno stanowić powód do niepokoju?
Czym jest badanie histopatologiczne? Kiedy wykonuje się badanie? Wskazania
Badanie histopatologiczne jest badaniem, które najczęściej wykonuje się w ramach pogłębionej diagnostyki niepokojących zmian na skórze lub niektórych narządach pacjenta. Kwalifikacja do tego typu badania jest wyłącznie decyzją lekarza stwierdzającego zmiany chorobowe, których charakteru nie można jednoznacznie określić podczas zwykłego badania palpacyjnego. To badanie pozwala również na ocenę i rozpoznanie chorób zapalnych lub zwyrodnieniowych. W przypadku zmian skórnych wskazaniem do badania histopatologicznego są znamiona, które z czasem zmieniły swój kształt, kolor czy rozmiar. Celem jest wykrycie nowotworu (łagodnego lub złośliwego) i podjęcie odpowiedniego leczenia. Standardem jest także badanie histopatologiczne po łyżeczkowaniu, które pozwala potwierdzić poronienie.
Badanie histopatologiczne – na czym polega? Jak wygląda badanie histopatologiczne i jakie są rodzaje biopsji?
Przeprowadzenie badania histopatologicznego wymaga pobrania fragmentu materiału (tkanki), czyli biopsji. Dokonuje jej chirurg zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, jednak zdarzają się przypadki, w których niezbędne jest zastosowanie znieczulenia ogólnego. W zależności od lokalizacji tkanki pobranej od pacjenta czy specyfiki danej zmiany wykonuje się jeden z rodzajów biopsji:
- biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) – przy pomocy cienkiej igły, przytwierdzonej do strzykawki, m.in. do pobrania wycinka tkanki na piersiach, węzłach chłonnych lub tarczycy,
- biopsja wycinająca – polegająca na całkowitym usunięciu zmiany, np. znamienia skórnego, w celu dalszej oceny,
- biopsja gruboigłowa – w tej metodzie pobiera się walcowaty fragment tkanki o średnicy odpowiadającej igle (1,2 mm),
- biopsja aspiracyjna szpiku – polegająca na pobraniu niewielkiej ilości materiału ze szpiku kostnego za pomocą strzykawki,
- biopsja wiertarkowa – używa trepanów wprowadzanych w szybki ruch obrotowy za pomocą silnika, co pozwala na pobranie większej ilości materiału do badania,
- biopsja otwarta – polegająca na pobraniu fragmentu guza (biopsja wycinkowa) lub jego całkowitym usunięciu (biopsja wycięciowa) przy użyciu skalpela chirurgicznego,
- biopsja śródoperacyjna – wykonywana w trakcie operacji, co pozwala na ocenę zmian podczas zabiegu,
- cytologia złuszczeniowa (badanie cytologiczne) – materiał do badania uzyskuje się za pomocą narzędzia tępo-ostrego lub tępego z naturalnych otworów ciała bądź powierzchni skóry.
Ile trwa badanie histopatologiczne? Jak długo wykonuje się badanie w formie biopsji?
W większości przypadków biopsja jest badaniem trwającym kilka lub kilkanaście minut. Po pobraniu materiału próbka trafia do laboratorium, gdzie zostaje poddana odpowiednim procedurom i dogłębnej analizie pod mikroskopem. Badanie histopatologiczne wykonuje lekarz histopatolog. Wyniki pozwalają postawić odpowiednią diagnozę i wdrożyć właściwe leczenie.
Co oznacza długi czas oczekiwania na wynik?
Czas otrzymania wyników badania histopatologicznego może być różny. Tak jak zostało już wspomniane, badanie histopatologiczne to rodzaj badania, który podlega kilku procedurom medycznym – utrwaleniu materiału, zatopieniu go w bloczkach parafinowych i cięciu na właściwe fragmenty, a na końcu wybarwieniu preparatów przy pomocy specjalnych barwników. Po odpowiednim przygotowaniu do badania wycinka tkankowego i wykonaniu badania, lekarz histopatolog dokonuje opisu wykrytych zmian.
Ważne badania wymagają czasu
Te wszystkie czynniki wpływają na okres oczekiwania na wyniki badania – od kilku dni do nawet kilku tygodni. Dokładny czas oczekiwania na wyniki badania histopatologicznego zależy m.in. od rozmiaru pobranego materiału, wykrytych zmian czy obciążenia danego laboratorium. Zwykle na wyniki czeka się ok. 2 tygodni, jednak zdarza się, że do właściwej interpretacji niezbędne jest zastosowanie dodatkowych procedur, np. przeprowadzenia bardziej zaawansowanych testów laboratoryjnych lub badania endoskopowego, co wpływa na dłuższy okres oczekiwania. Warto jednak zaznaczyć, że długi czas czekania na wyniki nie zawsze musi oznaczać dla nas złe wiadomości, np. złośliwe zmiany czy guzy nowotworowe.
Badanie histopatologiczne a nowotwór – jak interpretować jego wyniki?
Badanie histopatologiczne to zaawansowane badanie, które polega na ocenie wielu różnych parametrów – często niezrozumiałych dla osób bez wiedzy medycznej. Dlatego interpretować wyniki tego badania powinien wyłącznie lekarz. Poprzez właściwą interpretację postaci zmiany nowotworowej, stopnia jej nasilenia oraz złośliwości, tylko lekarz jest w stanie przekazać, jakie są rokowania dla pacjenta i w jaki sposób powinno wyglądać dalsze leczenie. Badanie histopatologiczne umożliwia wykrycie groźnych zmian i szybkie podjęcie terapii, dlatego nie warto zwlekać z jego wykonaniem.