Cytologia
Cytologia to badanie profilaktyczne (inaczej badanie przesiewowe) pozwalające wykryć zmiany nowotworowe szyjki macicy. Dzięki niemu udaje się zapobiec większości przypadków inwazyjnego nowotworu szyjki macicy. Badanie to pozwala również wykryć zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Cytologia polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy. Dorosłe kobiety powinny poddawać się jej regularnie, nawet po menopauzie.
Cytologia – wskazania
Pierwsze badanie cytologiczne należy odbyć po rozpoczęciu współżycia seksualnego, a w przypadku kobiet dłużej żyjących w abstynencji seksualnej, po ukończeniu 25. roku życia. Następne badania powinny odbywać się co rok. Gdy wyniki są dobre, kobiety 30-letnie i starsze mogą badać się rzadziej, co 2 lub 3 lata. Kobiety w ciąży poddają się badaniu dwukrotnie – w pierwszym oraz trzecim trymestrze ciąży. W przypadku częstej zmiany partnerów seksualnych lub chorób w rodzinie, należy robić cytologię częściej – według ustalenia z lekarzem.
Cytologia – przygotowania
Badanie cytologiczne warto przeprowadzać pomiędzy czwartym dniem po miesiączce a czwartym przed nadejściem kolejnej. Najlepiej jednak, aby odbyło się ono między dziesiątym a osiemnastym dniem cyklu menstruacyjnego. Należy zachować przed nim abstynencję seksualną. W ciągu doby przed zabiegiem nie należy poddawać się żadnemu badaniu ginekologicznemu, a w ciągu dwóch nie można współżyć seksualnie, ani wykonywać irygacji pochwy. Na kilka dni przed zabiegiem nie należy też stosować środków dopochwowych. Cytologii nie przeprowadza się w przypadku infekcji intymnych.
Cytologia – jak wygląda badanie
Lekarz ginekolog używa wziernika, który wsuwa do pochwy i pobiera materiał komórkowy z ujścia szyjki macicy. Pacjentka może odczuć przy tym pewien dyskomfort, a po badaniu może wystąpić krótkotrwałe plamienie. Jednak badanie cytologiczne należy oceniać jako bezbolesne, a czas jego trwania to zaledwie kilka minut.