Skip to main content

Dermabrazja

Dermabrazja to zabieg polegający na mechanicznym ścieraniu naskórka oraz górnych warstw skóry właściwej. Początkowo zabieg dermabrazji stosowany był u osób borykających się z problemem blizn potrądzikowych, bliznami powstałymi w wyniku ospy lub innych chorób. Dziś stosuje się dermabrazję na rozstępy, a także przy leczeniu wielu chorób skóry, usuwaniu blizn po tatuażach, redukcji plam wątrobowych i zmarszczek.

Dermabrazja – działanie

Miejsce, które będzie poddane zabiegowi dermabrazji jest dokładnie oczyszczane, dezynfekowane i schładzane. Następnie przy użyciu urządzenia z obrotową główką usuwa się naskórek oraz nierówności skóry. Przez kilka dni po zabiegu skóra może być podrażniona i zaczerwieniona – gojenie trwa do 10 dni. Nowa skóra w pierwszym okresie ma różowy kolor, a po kilku dniach jej koloryt się wyrównuje. Efekt utrzymuje się od sześciu do ośmiu tygodni. Wskazane jest, aby pacjent po zabiegu unikał kontaktu z promieniami słonecznymi i używał filtrów ochronnych na skórę.

Dermabrazja – przeciwwskazania

Dermabrazja nie powinna być stosowana u osób, które borykają się z problemem długiego gojenia ran oraz osoby cierpiące na cukrzycę, stany immunosupresji, czy choroby nowotworowe. Aktywne stany zapalne i choroby skóry również są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu.

Dermabrazja – skutki uboczne

Jak każdy zabieg, również dermabrazja niesie za sobą możliwość powstania skutków ubocznych. Najczęściej utrzymują się one do kilku dni po zabiegu. Najczęstszymi z nich są: czasowe zmiany koloru skóry, trwałe zmiany koloru skóry, czasowe lub trwałe ściemnienie skóry za sprawą nadmiernej ekspozycji miejsca poddanego zabiegowi na działanie promieni słonecznych, blizny i infekcje.

Dermabrazja – efekty

Dzięki zabiegowi dermabrazji możliwe jest uzyskanie znacznego wygładzenia i ujędrnienia skóry, spłycenia zmarszczek, redukcji przebarwień, pozbycia się rozstępów i cellulitu, a także uelastycznienia skóry. Dermabrazja może być stosowana nawet na głębokie blizny. Usuwanie tatuażu tą metodą zdarza się już niezwykle rzadko, ponieważ nowoczesne metody laserowe są znacznie skuteczniejsze. 

W przypadku dermabrazji opinie zadowolonych pacjentów najlepiej świadczą o jej skuteczności w redukcji przebarwień, rozstępów i cellulitu, spłyceniu zmarszczek oraz poprawie jędrności skóry. U pacjentów z mniejszymi bliznami i problemami skórnymi, dermabrazja może przynieść oczekiwane rezultaty już po pierwszym zabiegu. W celu pozbycia się głębszych czy bardziej rozległych blizn, zabieg należy powtarzać według zaleceń Specjalisty. Po zabiegu dermabrazji nasza skóra potrzebuje czasu na regenerację.
Dziś dermabrazja stosowana jest stosunkowo rzadko – jej miejsce zajęły mniej inwazyjne zabiegi, choć w dalszym ciągu oparte na złuszczaniu, a więc bliskie technice tego zabiegu.

Zabiegi oparte na technice dermabrazji:

0