AKCJA CIAŁO 2021 - KUP VOUCHER I KORZYSTAJ Z CEN BASIC 2000zł PREMIUM 3000zł

Dermatoskop

Dermatoskop to urządzenie, które służy do diagnostyki chorób skórnych. Działa za pomocą lupy o 10-20x powiększeniu z wystandaryzowanym źródłem światła. Jest to rodzaj mikroskopu, który pozwala ocenić zmiany skórne, głównie znamiona barwnikowe, pod względem zagrożenia chorobami, takimi jak na przykład czerniak, czyli nowotwór skóry.

Dermatoskop – narzędzie do badań diagnostycznych

Metoda diagnostyczna, służąca do badania zmian skórnych, która wykorzystuje dermatoskop, nazywana jest dermatoskopią lub mikroskopią epiluminescencyjną. Początkowo dermatoskopia stosowana była wyłącznie w celu analizy znamion barwnikowych i rozpoznawania czerniaka, obecnie jednak używana jest też jako narzędzie do diagnostyki dermatoz zapalnych (infamoskopia), oceny naczyń (kapilaroskopia), chorób włosów (trichoskopia) oraz infestacji, czyli zakażeń grzybiczych i pasożytniczych (entodermoskopia)  Co istotne, jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne i krótkotrwałe, które nie wiąże się też ze skutkami ubocznymi.

Dermatoskop – rodzaje

Do diagnostyki zmian skórnych pod kątem ich złośliwego występowania, takich jak między innymi wszelkiego rodzaju, wzbudzające podejrzenia lekarza znamiona barwnikowe, używany jest dermatoskop klasyczny ze spolaryzowanym i niespolaryzowanym źródłem światła oraz wideodermatoskop. Na czym polega różnica między nimi? Otóż, dermatoskop niespolaryzowany wymaga immersji (z łac. immergo-zanurzam), która polega na wypełnieniu przestrzeni pomiędzy preparatem a obiektywem mikroskopu przeźroczystą cieczą. Może to być woda, płyn dezynfekcyjny, olejek syntetyczny lub żel ultrasonograficzny. Natomiast dermatoskop spolaryzowany wykorzystuje zjawisko polaryzacji fali i nie wymaga immersji. Z kolei wideodermatoskop pozwala na przesyłanie obrazu z kamery do monitora komputera i umożliwia zapis cyfrowy.

Polecane zabiegi związane z dermatoskopią

Laser CO2
Radiochirurgiczne usuwanie zmian skórnych
Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki