Skip to main content

Elektrostymulacja mięśni – efekty

Elektrostymulacja mięśni (EMS) to zabieg, który może przynieść pacjentowi wiele korzyści w ramach fizjoterapii czy zabiegów medycyny estetycznej. W fizjoterapii zabieg elektrostymulacji mięśni jest skuteczną metodą leczenia wielu schorzeń związanych z aparatem ruchu – redukuje ból, pobudza mięśnie do pracy i wspomaga rekonwalescencję po wypadkach czy kontuzjach. Natomiast w medycynie estetycznej EMS często wykorzystuje się przy zabiegach modelowania sylwetki – elektrostymulacja pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej i cellulitu, wyrzeźbieniu mięśni pośladków lub brzucha, a także redukcji obrzęków.

Czym jest elektrostymulacja mięśni EMS?

Na czym polega elektrostymulacja mięśni EMS (Electrical Muscle Stimulation)? To stymulacja mięśni za pomocą impulsów elektrycznych o różnej intensywności. Podczas zabiegu umieszcza się na ciele pacjenta elektrody, a następnie dobiera odpowiednie parametry prądu, by uzyskać pożądany efekt terapeutyczny. Dzięki wykorzystaniu elektrycznej stymulacji mięśni możemy m.in. zredukować dolegliwości bólowe różnego pochodzenia (prądy EMS hamują bodźce bólowe, przekazywane przez włókna nerwowe), zmniejszyć obrzęki, poprawić krążenie krwi i limfy, rozluźniać mięśnie, wzmacniać przewodnictwo w układzie nerwowym, a także osiągać jeszcze lepsze wyniki ćwiczeń fizycznych podczas wykonywania tradycyjnego treningu.

W jaki sposób działa elektryczna stymulacja mięśni?

Podczas zabiegu elektrostymulacji impuls elektryczny wywołuje skurcz wybranego mięśnia lub ich całej grupy. Ponieważ mózg nie rozróżnia naturalnych skurczów od tych wywołanych sztucznie, EMS jest w stanie imitować naturalną pracę mięśni, która z różnych przyczyn mogła zostać zaburzona lub osłabiona. Ze względu na zdolność stymulatorów do naśladowania naturalnych ruchów mięśni, elektrostymulacja jest terapią o wysokim poziomie bezpieczeństwa dla pacjenta – zarówno w zakresie niezbędnej rehabilitacji, jak i chęci wymodelowania sylwetki czy dodatkowego pobudzenia mięśni podczas aktywności fizycznej.

Jakie efekty przynosi elektrostymulacja mięśni? Wskazania do zabiegu

Szeroki zakres korzyści zdrowotnych i estetycznych sprawia, że elektrostymulacja jest wykorzystywana m.in. do:

  • leczenia bólów kręgosłupa, karku lub ramion,
  • wzmocnienia różnych partii mięśni, np. mięśni Kegla po porodzie,
  • leczenia problemu nietrzymania moczu,
  • poprawy ruchomości stawów,
  • przyspieszenia powrotu do formy po przebytych operacjach lub urazach,
  • zwiększania masy mięśniowej,
  • osiągania lepszych efektów w sporcie lub podczas treningów fitness,
  • zapobiegania zanikom mięśni,
  • wzmocnienia mięśni i poprawy parametrów siłowych,
  • rzeźbienia mięśni brzucha, ud i pośladków,
  • redukcji cellulitu i tkanki tłuszczowej,
  • poprawy krążenia krwi i limfy,
  • zmniejszenia obrzęków,
  • poprawy jędrności i elastyczności skóry.

EMS znajduje zastosowanie zarówno w rehabilitacji, kosmetologii, jak i sporcie. Pomaga w łagodzeniu objawów reumatyzmu, zwiększaniu efektywności treningów i poprawie wyglądu ciała. Pierwsze efekty zabiegu są widoczne po przeprowadzeniu pojedynczej procedury, jednak w zależności od naszego stanu stanu zdrowia czy pożądanych efektów estetycznych, konieczne może być regularne powtarzanie terapii. Plan leczenia warto ustalić ze specjalistą podczas wizyty konsultacyjnej. 

Przeciwwskazania do zabiegu elektrostymulacji mięśni

Zabieg powinien być przeprowadzany pod kontrolą specjalisty, który dobierze odpowiednie parametry elektrostymulacji (w zależności od potrzeb pacjenta), a także wykluczy ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia procedury. Ze względu na to, że w terapii wykorzystywane są prądy impulsowe o niskiej lub średniej częstotliwości, przeciwwskazaniem do elektrostymulacji mięśni są m.in. choroby serca, wszczepiony rozrusznik serca, epilepsja czy spastyczne porażenia mięśniowe. Terapia nie jest także wskazana u osób, które zmagają się z aktywną chorobą nowotworową, żylakami, przewlekłymi chorobami jamy brzusznej czy chorobami skóry na obszarze zabiegowym. O kwalifikacji pacjenta do zabiegu decyduje specjalista wykonujący zabieg. 

0