Epilacja
Epilacja jest sposobem na trwałe usuwanie owłosienia – oddziałuje na cebulki włosów, niszcząc je wraz z mieszkiem włosowym. Podstawowa różnica między depilacją a epilacją polega więc na trwałości zabiegu usuwania włosków – pierwsza z nich zapewnia gładkość skóry jedynie tymczasowo.
Epilacja – rodzaje
Obecnie w klinikach medycyny estetycznej można spotkać trzy podstawowe typy epilacji, w tym:
Epilację igłową – to tzw. elektroepilacja, która dzieli się jeszcze na trzy podtypy: elektrolizę (wykorzystuje się w niej prąd stały), termolizę (z wykorzystaniem prądu zmiennego) oraz blend (czyli metodę łączącą dwa powyższe typy). W epilacji igłowej prąd doprowadzany jest do cebulki włosa sondą igłową.
Epilację laserową – włoski usuwane są dzięki odpowiednio nakierowanej wiązce lasera. Nowoczesne aparaty posiadają czujnik melaniny, dzięki czemu zabieg może być skuteczniejszy i bezpieczniejszy.
Elektrolizę – cebulki i mieszki niszczy się w tym przypadku za pomocą ciepła, doprowadzanego przez elektrody w kształcie igły lub metalowe sondy.
Niezależnie od wybranej metody, zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie – każdy z typów epilacji działa jedynie na włoski w fazie wzrostu.
Epilacja – przyczyny
Wybór epilacji zamiast depilacji:
Wygoda – dzięki zabiegom epilacji możliwe jest pozbycie się niechcianego owłosienia na trwałe
Wrastające włoski – ten problem z pewnością ustąpi, jeśli zniszczeniu ulegną cebulki i mieszki włosowe
Wrażliwa skórę – epilacja pozwoli na uniknięcie drażnienia skóry maszynką, kremami do depilacji, czy woskiem
Hirsutyzm – nadmierne owłosienie często bywa trudne do usunięcia dzięki tradycyjnej depilacji, a przy tym jest przyczyną wielu kompleksów
W przypadku epilacji, cena zależeć będzie od kliniki, rodzaju procedury, a także powierzchni skóry, na której będzie ona wykonywana. Należy też wziąć pod uwagę konieczną dla osiągnięcia optymalnych rezultatów liczbę zabiegów, która u każdego może być inna.