Skip to main content

Grzybica pod piersiami

Grzybica pod piersiami – informacje podstawowe

Grzybica fałdów skórnych to choroba wywoływana przez grzyby chorobotwórcze, głównie drożdżaki, najczęściej patogen Candida albicans. Jedną z lokalizacji jej występowania jest obszar pod piersiami. Problem ten dotyczy głównie kobiet w ciąży oraz cierpiących na otyłość. Grzybica pod piersiami objawia się zaczerwienieniem i złuszczaniem się naskórka w obrębie zmian. Zależnie od stopnia nasilenia choroby, dobierane jest odpowiednie leczenie, które może mieć charakter zarówno miejscowy, jak i ogólny. Wykorzystuje się przy tym stosowanie preparatów z zawartością substancji przeciwgrzybiczych.

Grzybica pod piersiami– objawy

Grzybica pod piersiami objawia się przede wszystkim zmianami skórnymi występującymi w miejscu schorzenia. Najczęściej są to czerwone plamy oraz złuszczający się naskórek, którym towarzyszy silny świąd.

Grzybica pod piersiami– przyczyny

Bezpośrednią przyczyną występowania grzybicy pod piersiami jest działanie grzybów chorobotwórczych, głównie z rodzaju Candida Albicans. Ryzyko zachorowania zwiększa się na skutek osłabienia organizmu oraz w środowiskach wilgotnych i ciepłych. Szczególnie narażone na zakażenie grzybicą fałdów skórnych pod piersiami są kobiety w ciąży oraz zmagające się z nadwagą.   

Grzybica pod piersiami – leczenie

Leczenie grzybicy zależne jest głównie od stopnia zaawansowania choroby. Może mieć charakter miejscowy, który polega na stosowaniu maści i kremów z zawartością substancji przeciwgrzybiczych, bądź ogólny – oparty o doustne przyjmowanie leków. Szczególnie istotny jest odpowiedni wybór kuracji, aby zminimalizować ryzyko nawrotów.