Skip to main content

Grzybica skóry głowy

Grzybica skóry głowy jest przewlekłą chorobą skóry, której bezpośrednia przyczyna leży w zakażeniu grzybami z rodziny dermatofitów. Jest to schorzenie zaraźliwe, dlatego należy unikać korzystania z przedmiotów osobistych takich, jak szczotka czy ręcznik osoby zarażonej. Można wyróżnić kilka rodzajów grzybicy skóry głowy ze względu na cechy charakterystyczne jej przebiegu.

Grzybica skóry głowy – przyczyny

Rozwój grzybicy skóry głowy spowodowany jest namnażaniem się drożdżaków na powierzchni skóry głowy. Istnieje kilka czynników, które sprzyjają rozwojowi choroby, należą do nich między innymi: nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły, zaburzenia hormonalne, choroby układu nerwowego, osłabienie układu odpornościowego, cukrzyca, nieodpowiednia higiena skóry głowy oraz przyjmowanie niektórych grup leków.

Grzybica skóry głowy – objawy

Najczęstszym objawem grzybicy skóry głowy jest rogowacenie i łuszczenie się skóry, niekiedy nawet całymi płatami, a także uczucie swędzenia i pieczenia. Ze względu na przebieg, chorobę można podzielić na następujące rodzaje:

  • strzygąca – charakterystycznym objawem jest pojawienie się na powierzchni skóry ciemnych plamek, na powierzchni których może dojść do łamania, “ucinania się” włosów, a nawet ich wypadania,
  • drobnozarodnikowa – posiada podobne objawy co grzybica strzygąca, charakteryzuje się widocznymi zarodnikami na powierzchni włosa, a także bardzo szybkim rozprzestrzenianiem objawów,
  • woszczynowa – objawia się znaczną utratą włosów, na powierzchni skóry pojawiają się złuszczenia o żółtawym zabarwieniu i nieprzyjemnym zapachu.

Grzybica skóry głowy – leczenie

Leczenie grzybicy skóry głowy powinno odbywać się pod okiem specjalisty, zwykle dermatologa, który dobierze odpowiednią kurację. Zazwyczaj stosuje się miejscowe preparaty, które mają działanie przeciwgrzybicze. Zaleca się także stosowanie odpowiednich środków do codziennej higieny.

Polecane zabiegi leczenia grzybicy skóry głowy:

0