Skip to main content

Grzybica skóry owłosionej

Grzybica skóry owłosionej, choć znana również jako grzybica skóry głowy, może dotyczyć także innych owłosionych partii ciała, jak brwi, linia rzęs czy broda. Choroba najczęściej występuje u dzieci do 10 r.ż. Jej źródłem są grzyby, nazywane dermatofitami. Zarażenie grzybicą skóry owłosionej następuje przez kontakt z osobą chorą, a czasem nawet zwierzęciem. Niekiedy może iść w parze z ogniskowym wypadaniem włosów.

Grzybica skóry owłosionej – rodzaje

Zwykle stosuje się podział typów grzybicy skóry głowy ze względu na objawy oraz rodzaj atakującego tkanki grzyba. Najczęściej wymienia się te wywołane przez grzyby antropofilne (atakujące wyłącznie ludzi), w tym:

  • grzybicę drobnozarodnikową – wywoływana jest przez Microsporum audoudinii. To typ silnie zakaźny, często występujący wśród dzieci. Zwykle ustępuje w wieku dojrzewania. Charakteryzuje się ogniskami złamanych włosów z powstająca wokół nich szarawą pochewką, odstającą nieco ponad powierzchnię skóry,
  • grzybicę strzygącą – powoduje ją grzyb Trichophyton endothrix, którego zarodniki wnikają do wnętrza włosa. Zmiany chorobowe mają charakter niewielkich plam szarych włosów, ułamanych na różnej długości z widocznymi czarnymi punkcikami.
  • grzybicę woszczynową – w jej przebiegu występują tzw. tarczki woszczynowe, czyli zagłębione w skórze strupki o żółtej barwie i średnicy sięgającej nawet 1-2 mm. Ich usunięcie pozostawia po sobie blizny i trwałe wyłysienie. Odmiana ta jest stosunkowo rzadka i najczęściej występuje u dzieci.
    Do rodzajów grzybicy owłosionej skóry głowy należą też te wywołane przez grzyby zoofilne, które atakują również zwierzęta. Zazwyczaj objawiają się powstawaniem na skórze głębokich nacieków zapalnych oraz strupków w okolicy ujść mieszków włosowych. Włosy zwykle z łatwością wypadają, a po zakończeniu tego procesu choroba może minąć samoistnie. W jej wyniku nie dochodzi do powstawania zbliznowaceń w skórze, dlatego po ustąpieniu objawów włosy najczęściej odrastają.

Grzybica skóry owłosionej – przyczyny

Choć bezpośrednią przyczyną grzybicy skóry owłosionej są dermatofity, niektóre czynniki mogą zwiększać prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Są to m.in. terapia antybiotykami i innymi lekami osłabiającymi odporność oraz wrodzone choroby związane z jej obniżeniem. Czasem pojawieniu się grzybicy skóry głowy sprzyja również nadmierna higiena tego obszaru, która prowadzi do zniszczenia naturalnej warstwy ochronnej tkanki.

Grzybica skóry owłosionej – leczenie

W przypadku grzybicy skóry głowy leczenie zwykle polega na podawaniu doustnym grzybostatycznej gryzeofulwiny. Czasami zaleca się również dodatkowe działania zewnętrzne, np. stosowanie preparatów z ketokonazolem. Z kolei coraz rzadziej w leczeniu grzybicy skóry owłosionej zaleca się antybiotykoterapię.

Polecane zabiegi leczenia grzybicy skóry owłosionej:

0