Skip to main content

Hydroksyapatyt wapnia

Hydroksyapatyt wapnia jest materiałem biologicznym, który znalazł swoje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny: chirurgii ortopedycznej, stomatologii, otolaryngologii, okulistyce czy neurochirurgii. Charakteryzuje go wysokie bezpieczeństwo stosowania, ponieważ to minerał, który naturalnie występuje w naszych kościach i zębach, tworząc dla nich stabilne rusztowanie. Z tego względu jest także chętnie wykorzystywany przez specjalistów medycyny estetycznej przy zabiegach wypełnienia zmarszczek i biorewitalizacji skóry. 

Hydroksyapatyt wapnia – jakie ma właściwości?

Hydroksyapatyt wapnia pełni w medycynie estetycznej dwie funkcje – wypełniacza oraz stymulatora tkankowego. Dzięki swoim skutecznym właściwościom wypełniającym preparat z hydroksyapatytem wapnia jest w stanie szybko i skutecznie wypełnić ubytki w tkankach w postaci zmarszczek, bruzd czy fałd, a także przywrócić utracony z wiekiem owal twarzy. Jako stymulator tkankowy prowadzi natomiast do stymulacji procesu biorewitalizacji, w których organizm wykorzystuje swoje własne siły do produkcji kolagenu – istotnego dla skóry białka, pozwalającego na utrzymanie prawidłowej jędrności i gęstości skóry.

Przykładem preparatu z hydroksyapatytu wapnia, z którym możemy spotkać się w gabinetach medycyny estetycznej, jest Radiesse. To preparat, który ma żelową konsystencję z osadzonymi w niej mikrokuleczkami hydroksyapatytu wapnia. Po aplikacji preparatu (w postaci iniekcji podskórnej) cząsteczki tej substancji zaczynają stymulować rozwój nowych włókien kolagenowych, co przynosi bardzo naturalny efekt odmładzania i poprawy kondycji skóry. Zabieg z wykorzystaniem hydroksyapatytu wapnia stanowi alternatywę dla zabiegów wypełniania i modelowania twarzy popularnym w medycynie kwasem hialuronowym. 

Zabieg z użyciem hydroksyapatytu wapnia – wskazania

Zabieg z wykorzystaniem hydroksyapatytu wapnia jest terapią odpowiednią dla pacjentów z widocznymi oznakami starzenia: głębokimi zmarszczkami, utratą prawidłowego konturu twarzy, zwiotczałą skórą. Może przynieść pożądane efekty wypełnienia ubytków nie tylko na skórze twarzy, lecz także w różnych obszarach ciała, np. na dłoniach czy ramionach. Niekiedy sprawdza się również przy redukcji takich niedoskonałości, jak blizny potrądzikowe. 

Hydroksyapatytu wapnia w medycynie estetycznej – możliwe efekty zabiegu

  • Nieinwazyjny lifting twarzy – poprawa owalu twarzy, naturalne uniesienie opadających wraz z wiekiem fragmentów skóry.
  • Wypełnienie i uwypuklenie policzków, kości jarzmowej, linii żuchwy.
  • Wygładzenie i wypełnienie zmarszczek, np. zmarszczek marionetkowych czy bruzd nosowo-wargowych.
  • Odmładzanie i wypełnianie ubytków na dłoniach.
  • Ujędrnianie skóry ramion lub brzucha.
  • Redukcja blizn potrądzikowych.

Efekty zabiegu, przy zastosowaniu pojedynczej procedury zabiegowej, mogą utrzymać się nawet do 18 miesięcy. 

Jak wygląda podanie hydroksyapatytu wapnia? Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem procedury zabiegowej, związanej z podaniem preparatu na bazie hydroksyapatytu wapnia, pacjent powinien odbyć konsultację lekarską w klinice. Podczas wizyty konsultacyjnej lekarz wyklucza m.in. przeciwwskazania do zabiegu Radiesse lub podania innego preparatu z minerałem wapnia. Warto zaznaczyć, że hydroksyapatyt wapnia jest materiałem charakteryzującym się wysokim poziomem bezpieczeństwa dla pacjenta – nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego i przed wykonaniem zabiegu nie ma potrzeby przeprowadzania testów alergicznych. Niemniej, istnieje grupa pacjentów, którzy nie powinni poddawać się zabiegowi, np. osoby zmagające się z chorobami autoimmunologicznymi, chorobami nerek lub wątroby czy przyjmujące na stałe niektóre leki. Jeśli kwalifikacja pacjenta do zabiegu jest pozytywna, może przystąpić do zabiegu.

Przed rozpoczęciem procedury zabiegowej, na wybranym obszarze twarzy lub ciała, aplikowane jest znieczulenie miejscowe – najczęściej ma formę specjalnego kremu znieczulającego. Następnie specjalista aplikuje preparat hydroksyapatytu wapnia przy użyciu mikroigły lub mikrokaniuli. Iniekcja ma miejsce dokładnie w tym obszarze, w którym ma zostać uzupełniony ubytek tkankowy. Cała procedura trwa ok. 0,5-1,5 godziny, po czym pacjent może wrócić do domu. Zabieg nie wymaga okresu rekonwalescencji, jednak przez kilka dni mogą utrzymywać się na skórze niewielki obrzęk i zaczerwienienie. Warto także podkreślić, że preparat jest w 100% biokompatybilny – oznacza to, że wchłania się całkowicie w sposób naturalny. 

0