hymenotomia - efekty

Hymenotomia

Hymenotomia

Hymenotomia to zabieg chirurgiczny lub laserowy, którego celem jest usunięcie błony dziewiczej. To błona śluzowa, która otacza wejście do pochwy. Błona dziewicza umiejscowiona jest na granicy pochwy i przedsionka, a jej główną funkcją jest zapobieganie infekcjom intymnym. Do przerwania (defloracji) ciągłości błony dochodzi zwykle podczas pierwszego stosunku seksualnego, ale może to także nastąpić na skutek operacji, choroby, uprawiania sportu, czy masturbacji. Deflorację można też przeprowadzić celowo, używając narzędzi laserowych bądź skalpela chirurgicznego. Efektem hymenotomii jest nacięcie lub całkowite usunięcie błony śluzowej u ujścia pochwy.

Hymenotomia – wskazania do zabiegu

Zasadniczo wyróżnia się dwa przypadki, w których jest przeprowadzany zabieg usunięcia błony dziewiczej. Pierwszy z nich dotyczy przesłanek medycznych. U niektórych kobiet budowa błony dziewiczej uniemożliwia stosunek seksualny. To defekt wrodzony, który sprawia, że błona jest szczelnie zrośnięta i zbyt masywna, aby przeprowadzić pełną inicjację seksualną. Hymenotomię przeprowadza się również na życzenie Pacjentki. Jest to argumentowane osobistymi preferencjami i obawami przed bólem/krwawieniem lub uwarunkowaniami kulturowymi. Efekty zabiegu to przede wszystkim: odzyskanie komfortu psychicznego, zniwelowanie bólu podczas współżycia, powrót do pełnej sprawności seksualnej.

Hymenotomia – przed i po zabiegu

Przygotowanie do usunięcia błony dziewiczej obejmuje wykonanie pakietu badań, na podstawie których lekarz wyklucza przeciwwskazania i ocenia ogólny stan zdrowia Pacjentki. Badania przed hymenotomią to przede wszystkim: grupa krwi, morfologia, badanie ogólne moczu, koagulogram – APTT, INR, PT, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), kreatynina, glukoza, poziom elektrolitów (Na, K), antygen HBS oraz szczepienie przeciw WZW B. W indywidualnych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań. Ważne jest przygotowanie Pacjentki do zabiegu. Na 14 dni przed planowaną hymenotomią nie można przyjmować aspiryny i jej pochodnych, leków na kaszel i leków przeciw grypie. Ich zażycie może wpłynąć na wystąpienie powikłań podczas zabiegu oraz doprowadzić do krwawienia pozabiegowego. Wskazane jest również ograniczenie palenia tytoniu na kilka dni przed operacją. Natomiast po zabiegu hymenotomii należy przestrzegać zaleceń lekarza, tj. ograniczyć aktywność fizyczną, powstrzymać się przed współżyciem aż do zagojenia okolic zabiegowych (ok. 2 tygodnie) oraz zachować szczególną dbałość o higienę miejsc intymnych.

Hymenotomia – rodzaje zabiegów

Możemy wyróżnić dwa typy zabiegu hymenotomii:

 • chirurgiczne usunięcie błony dziewiczej – zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Polega na przecięciu bądź nacięciu błony u ujścia pochwy za pomocą skalpela chirurgicznego. Zabieg trwa ok. 60-90 min,
 • laserowe usunięcie błony dziewiczej – śluzówka zostaje przerwana lub nacięta za pomocą wiązki światła emitowanej przez laser. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Trwa ok. 10-30 minut.

Cena hymenotomii w większości klinik waha się od 1000 do 2500 zł.

Porady i recepcja

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki