Skip to main content

Kosmetolog

Kosmetolog

Kosmetolog to osoba, która zajmuje się diagnostyką i rozpoznawaniem stanu i typu skóry. Zajmuje się też ustalaniem rodzajów zabiegów kosmetycznych, które wykorzystywane są do pielęgnacji skóry. Ponadto, odpowiednio wykwalifikowany kosmetolog jest upoważniony do przeprowadzania zabiegów fizjoterapeutycznych, z uwzględnieniem wskazań oraz przeciwwskazań zdrowotnych osoby leczonej. Dziedziną, której obszarem kosmetolog się zajmuje jest kosmetologia, inaczej kosmetyka lekarska.

Kosmetolog – obszar działania

W obszarze działania kosmetologa znajdują się zabiegi kosmetyczne, które mają na celu opóźnienie procesów starzenia się, takie jak bruzdy czy zmarszczki, a także przeprowadzanie leczenia w stosunku do nieestetycznych zmian skórnych. Specjalista zajmuje się również takimi sferami kosmetologii, jak korygowanie widocznych wad, związanych z prezencją, problemy związane z otyłością, a także niekorzystnym wpływem promieniowania UV. Celem kosmetyki lekarskiej jest więc nie tylko pielęgnacja skóry, ale również czynności związane z upiększaniem ciała i leczeniem defektów urody.

Kosmetolog – pielęgnacja skóry

Podczas wizyty u kosmetologa, można więc zasięgnąć porady odnośnie domowej pielęgnacji skóry, otrzymać informację i stanie i rodzaju skóry, a także wykonać odpowiednie zabiegi kosmetyczne, poprawiające wygląd ciała. Ponadto, doświadczony kosmetolog, w oparciu o zdobyte informacje na temat diety i stosowanych kosmetyków, może również określić przyczynę ewentualnych nieprawidłowości, takich jak w przypadku odczynu toksyczno-alergicznego.

Kosmetolog – zabiegi kosmetyczne

W skład zabiegów kosmetycznych, którymi zajmuje się kosmetyka lekarska jest wykonywanie czynności o działaniu regeneracyjnym, liftingującym i rewitalizującym. Tego rodzaju terapie doskonale wpływają na poprawę elastyczności skóry i mięśni, a także hamują proces powstawania zmarszczek. Poza tym, istotną rolą kosmetologa jest również terapia schorzeń, takich jak zmiany w strukturze włosów i paznokci, mechaniczne uszkodzenia skóry, takie jak chociażby modzel, zaburzenia wydzielania łoju i potu oraz zmian barwnikowych skóry, w tym na przykład ostudy, plam starczych czy piegów.

 

0