Skip to main content

Krosty bostonki

Krosty bostonki – przyczyny powstawania

Krosty bostonki najczęściej pojawiają się na skórze dzieci między 2. a 10. rokiem życia. Są objawem choroby bostońskiej za którą odpowiada enterowirus. Przebieg choroby u dzieci jest zazwyczaj łagodny, jeśli rozpoczęto leczenie. Zwykle choroba ustępuje w ciągu 10 dni. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową i najbardziej są na niego narażone dzieci, które chodzą do żłobków i przedszkoli. Krosty bostonki mogą pojawić się także na ciele dorosłych. Przebieg choroby jest poważniejszy i może wiązać się z powikłaniami. Niezbędna jest wizyta u lekarza. Bardzo istotna jest prawidłowa diagnoza, ponieważ krosty bostonki przypominają krosty ospy wietrznej.

Bostonka – objawy choroby

Wysypka bostońska występuje pod postacią pęcherzyków, które mogą pękać i sprawiać ból. Krosty pojawiają się na całym ciele oraz w jamie ustnej. Wysypce towarzyszy ból gardła, gorączka, złe samopoczucie, powiększenie węzłów chłonnych, brak apetytu, nudności, wymioty i biegunka.

Krosty bostońskie – leczenie

Bostonka często jest mylona z ospą wietrzną, jednak leczy się ją podobnie. Lekarz zwykle zaleca podawanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Można także stosować fiolet gencjanowy, który uśmierza swędzenie skóry. Bardzo ważne jest, by nie drapać krost ani ich nie wyciskać, bo choroba w ten sposób rozprzestrzenia się po innych partiach ciała. Zachorowanie na bostonkę nie uodparnia przed ponownym zakażeniem.

 

0