Krosty grzybicze
Krosty grzybicze – przyczyny powstawania
Krosty grzybicze to objaw najczęstszej choroby skóry, jaką jest grzybica. Za powstawanie krost odpowiedzialne są dermatofity, którymi można się zarazić od zwierząt, ludzi, a także przez kontakt z zainfekowanymi rzeczami: odzieżą lub ręcznikami. Na pojawienie się krost grzybiczych duży wpływ mają także czynniki:
obniżona odporność
zaburzenia hormonalne
cukrzyca
przyjmowanie sterydów lub antybiotyków
korzystanie z basenu, sauny i siłowni
przebywanie w wilgotnych i ciepłych miejscach bez dostępu światła
Grzybica skóry – objawy
Grzybica skóry objawia się wyraźnymi zmianami skóry, które przybierają kształt grudek i krost. Zmiany powodują duże swędzenie. Im skóra dłużej jest zainfekowana i nieleczona, tym zmiany zwiększają obszar swojego występowania. Najczęściej pojawiają się na odsłoniętych partiach ciała: na twarzy, rękach.
Krosty grzybicze – leczenie
W przypadku pojawienia się na skórze krost grzybiczych należy natychmiast zgłosić się do specjalisty, ponieważ na zakażenie są narażone również inne osoby. Leczenie polega na smarowaniu maścią obszarów skóry dotkniętych zmianami. Terapia zazwyczaj trwa dwa tygodnie. Jeśli nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, lekarz może zlecić przyjmowanie leków doustnych. Osoby chorujące na grzybicę skóry powinny powstrzymać się od drapania swędzących obszarów skóry, ponieważ skutkuje to rozprzestrzenieniem się bakterii na inne partie ciała.