Skip to main content

Krosty na głowie

Krosty na głowie – informacje ogólne

Krosty pojawiające się na głowie mogą być nie lada utrapieniem. Są uciążliwe ze względu na niewielki ból, jaki mogą powodować, a także swędzenie. Pojawiają się przez nadmierne wydzielanie sebum – łoju skórnego – powstającego w naszych gruczołach łojowych. Za jego nadmiar, odpowiadają w głównej mierze hormony. Ich nieregularne wydzielanie zazwyczaj występuje u nastolatków. Nie oznacza to jednak, że problem ten, nie dotyka dorosłych osób. Niewłaściwa dieta, a także nieodpowiednie zachowanie higieny, również ma wpływ na powstawanie krost. Nie zapominajmy także o stresie i genetyce, które także sprzyjają takowym zmianą.

Krosty na głowie – zapobieganie

By skutecznie zapobiegać, pojawianiu się krost na skórze głowy, warto jest się przyjrzeć kosmetykom, które używamy. Przede wszystkim musimy je dostosować do potrzeb naszej skóry głowy. Na rynku znajdziemy odpowiednie szampony i odżywki dla naszego rodzaju włosów. Pamiętajmy jednak o tym, by myć włosy tak często, jak jest to potrzebne. Przetłuszczające się włosy również sprzyjają pojawianiu się krost. Równie ważne jest pilnowanie tego, by korzystać ze swojego ręcznika, a nie pożyczonego – co może mieć miejsce na basenie. To właśnie wtedy, na cudzym ręczniku, mogą być przenoszone bakterie przyczyniające się do powstawania problemu.

Krosty na głowie – zabiegi

Leczenie pojawiających się krost na głowie jest trudne z uwagi na włosy. Są one barierą w stosowaniu kremów i maści. Dlatego niezwykle ważne jest prawidłowe przestrzeganie zasad higieny skóry głowy. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby owych krost nie wyciskać, gdyż możemy jedynie pogorszyć nasz problem. Gdy skóra głowy, mimo naszych starań, pozostaje bez zmian – należy udać się do dermatologa.

0