Skip to main content

Krosty odra

Krosty odra – przyczyny powstawania

Wysypka pojawiająca się na ciele – szczególnie u dzieci – może być początkiem choroby zakaźnej, jaką jest odra. Jest to wirus wieku dziecięcego, jednak mogą się nim zarazić także osoby dorosłe. Wirus przenosi się drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z osobą chorą.

Odra – objawy

Objawy zakażenia odrą pojawiają się do 12 dni od zainfekowania: gorączka, katar, ból gardła, kaszel, światłowstręt, zaczerwienienie oczu, czerwona wysypka na ciele, białe krosty w jamie ustnej. Charakterystyczna wysypka na ciele początkowo przybiera kształt grubo-plamistych wykwitów, po jakimś czasie zamienia się drobne grudki. Najpierw krosty pojawiają się za uszami, a następnie zajmują twarz, szyję, tułów, ręce i nogi.

Odra – leczenie

Najskuteczniejszą metodą uniknięcia zakażenia się odrą jest szczepionka. W przypadku zachorowania, lekarze jedynie leczą objawy, ponieważ nie ma leków przeciwwirusowych. Chorzy przyjmują leki zbijające gorączkę i kaszel, powinni także leżeć w łóżku. Zaczerwienione oczy można przemywać solą fizjologiczną, warto także zapewnić choremu zaciemnione miejsce ze względu na światłowstręt. Należy często wietrzyć pomieszczenie chorego. Odra jest wyjątkowo niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Może skutkować przedwczesnym porodem, niską masą dziecka, a nawet poronieniem. Dorośli znacznie ciężej przechodzą odrę niż dzieci – mogą pojawić się u nich drgawki oraz krwotoczna wysypka.

0