Skip to main content

Krosty ropne

Krosty ropne – przyczyny powstawania

Krosty ropne pojawiają się na skórze w związku z bakteriami, które wnikają w jej strukturę. Bakterie dostają się pod skórę w wyniku urazów i przerwania ciągłości naskórka, braku odpowiedniej higieny i pielęgnacji skóry. Zwykle krosty ropne znikają samoistnie, należy jednak pamiętać, by ich samodzielnie nie wyciskać, gdyż skutkuje to rozprzestrzenieniem bakterii. Na powstawanie krost ropnych mają także wpływ inne czynniki:

cukrzyca

mocznica

wyniszczenie organizmu

łojotok

brak higieny lub nieodpowiednia pielęgnacja skóry

Rodzaje ropnych zakażeń skóry

Krosty ropne mogą być objawem chwilowej niedyspozycji organizmu i znikną samoistnie. Mogą jednak sygnalizować początek poważniejszej choroby skóry:

czyrak

figówka

liszajec zakaźny

róża

Krosty ropne zazwyczaj pojawiają się na twarzy, szyi, dekolcie i na plecach. Jeśli jednak są objawem poważniejszej choroby, mogą występować na całym ciele.

Krosty ropne – leczenie

Leczenie krost ropnych zależy od przyczyny ich powstania. Jeśli na skórze pojawiają się sporadycznie pojedyncze krosty, to należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią pielęgnację skórę oraz dietę. Jeśli zaś krosty pojawiają się często i to na różnych częściach ciała, należy zgłosić się do dermatologa. Lekarz może przepisać maści z antybiotykiem lub zlecić przyjmowanie leków doustnie. Bardzo ważne jest, by samodzielnie nie wyciskać krost. Krosty ropne są najczęstszym rodzajem krost pojawiającym się na skórze. Jeśli pojawiają się u nastolatków, mogą być objawem trądziku młodzieńczego. W każdym przypadku występowania krost z ropną wydzieliną, należy udać się do dermatologa.

Polecane zabiegi: 

Lampa LED

0