Krosty w ustach

Krosty w ustach – przyczyny powstawania

Krosty w ustach, popularnie nazywane aftami, powstają na błonie śluzowej jamy ustnej. Powstają z różnych przyczyn – najczęstszą jest nieodpowiednia higiena. Inne przyczyny powstawania krost w ustach to:

choroby zębów

podrażnienia podczas mycia zębów lub zabiegów stomatologicznych

źle dopasowana proteza

stres

alergie pokarmowe

reakcja na leki

używanie brudnych sztućców, spożywania brudnych owoców, obgryzanie paznokcie

niedobór witamin

zaburzenia hormonalne

Afty przybierają postać niewielkich nadżerek na śluzówce jamy ustnej, które po paru dniach pokrywają się białym nalotem. Sprawiają ból przy przełykaniu śliny oraz podczas przyjmowania pokarmów.

U dzieci może występować inny rodzaj krost w ustach – pleśniawki. Są mniejsze od aft i mają kremowobiały kolor. Przyczyną ich pojawiania się są drożdżaki.

Krosty w ustach – leczenie

Krosty w ustach – afty – bardzo często znikają samoistnie. Jeśli jednak utrzymują się w jamie ustnej dłużej niż kilkanaście dni, należy udać się do specjalisty po pomoc. Lekarz może przepisać maści lub płukanki łagodzące ból oraz przyspieszające gojenie się krosty. Aftom często towarzyszą powiększone węzły chłonne. Jeśli krosty w ustach pojawiają się często, należy przede wszystkim zadbać o higienę jamy ustnej. Gdy to nie przyniesie rezultatów, należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, ponieważ nawracające krosty w jamie ustnej mogą sygnalizować poważną chorobę.

 

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

Imię i nazwisko

Email

Placówka:

Treść wiadomości

Copyright © 2018 KlinikaMiracki