Skip to main content

Kurzajki na twarzy

Kurzajki to defekt skórny, który zazwyczaj występuje na dłoniach i stopach. Zdarza się jednak, że kurzajki pojawiają się także na twarzy. Osoby dotknięte taką zmianą skórną powinny jak najszybciej ją usunąć, ponieważ kurzajki rzadko same znikają, za to bardzo często powracają. Kurzajki powstają na skutek zarażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Nie sprawiają bólu, jednak są nieestetyczne – szczególnie, gdy pojawią się na twarzy. Kurzajkami można się zarazić od osoby, która już je posiada. Najlepszą metodą na pozbycie się tych zmian skórnych jest ich chirurgiczne usunięcie. Zabieg jest bezbolesny oraz krótkotrwały. Zapewnia trwałe usunięcie zmiany.

Przygotowanie do zabiegu

Zabieg chirurgicznego usunięcie kurzajek na twarzy nie wymaga od Pacjenta szczególnego przygotowania. Osoby, które zauważą na swojej twarzy zmiany skórne, m.in. takie jak kurzajki powinny niezwłocznie zgłosić się do lekarza, ponieważ, każda taka zmiana może sprzyjać rozwojowi nowotworów skóry. Po chirurgicznym usunięciu kurzajki specjalista zbada ją histopatologicznie.

Przeciwwskazania

Osoby, które mają skłonność do powstawania bliznowców lub mają niską krzepliwość krwi nie mogą zostać dopuszczone do chirurgicznego usuwania kurzajek na twarzy.

Zalecenia pozabiegowe

Pod koniec zabiegu usuwania kurzajek na twarzy, lekarz zakłada szwy, które muszą być przez niego skontrolowane 7 dni po operacji. Jeśli rana dobrze się goi, lekarz zdejmuje szwy, co oznacza, że proces leczenia jest zakończony. Nie oznacza to jednak, że Pacjent może zapomnieć o swojej bliźnie – nie powinien jest wystawiać na słońce przez około 6 miesięcy. Blizna nie powinna być również moczona, nawilżana oraz uciskana.


Laser CO2
Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych
Radiochirurgiczne usuwanie zmian skórnych

 

0