NOWOŚĆ! Voucher on-line!

Kurzajki

Kurzajki, nazywane też brodawkami, to zmiany skórne wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV. To powszechnie występująca choroba skóry – szacuje się, że nawet co dziesiąta osoba regularnie cierpi z powodu nawracających kurzajek na stopach lub dłoniach.

Kurzajki – objawy

Kurzajki to grudkowate zmiany skórne o nierównej i szorstkiej powierzchni, wystające wyraźnie ponad powierzchnię skóry. Najczęściej mamy do czynienia z kurzajkami na stopach i dłoniach, jednak zmiany te mogą także pojawić się na twarzy. Brodawki występują zazwyczaj w naturalnym kolorze skóry, choć zdarza się, że przybierają kolor brunatny. Brak podjęcia odpowiedniego leczenia na etapie tworzenia się kurzajek może sprawić, że zmiany zaczną się powiększać i będzie im towarzyszyła bolesność przy dotyku.

Kurzajki – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną powstawania kurzajek na ciele jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV, którym możemy zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z chorym lub nosicielem choroby, a także poprzez kontakt pośredni ze skażoną powierzchnią, np. ręcznikiem czy podłogą. Do zarażenia kurzajkami bardzo często dochodzi w miejscach publicznych, np. basenach lub saunach, które stanowią siedlisko drobnoustrojów. Kurzajki najczęściej pojawiają się na stopach i dłoniach, gdyż są to miejsca gorzej ukrwione w porównaniu do reszty ciała. Powstawaniu brodawek w dużym stopniu sprzyja także stan obniżonej odporności organizmu – w szczególności u dzieci, u których układ immunologiczny dopiero się kształtuje.

Kurzajki – rodzaje

Kurzajki zwykłe – to najpowszechniejszy rodzaj kurzajek, który nie przekracza 1 cm i pojawia się najczęściej na powierzchni dłoni oraz stóp.
Kurzajki płaskie – od kurzajek zwykłych różni je to, że charakteryzują się płaską, a nie wypukłą postacią, przybierają ciemny kolor i powstają na dłoniach lub twarzy.
Kurzajki stóp – mogą występować pojedynczo lub tworzyć całe skupiska. Bywają bolesne i mogą utrudniać chodzenie.
Kurzajki przejściowe – stanowią formę pośrednią pomiędzy kurzajkami zwykłymi a płaskimi.

Kurzajki – leczenie

Niewielkie i stosunkowo świeże kurzajki na dłoniach lub stopach można leczyć samodzielnie przy pomocy dostępnych w aptece środków. W przypadku kurzajek na twarzy lub zmian, które zajmują znaczną powierzchnię skóry albo tworzą całe skupiska, zdecydowanie lepiej zgłosić się do dermatologa. Specjalista może nam zaproponować usuwanie kurzajek poprzez:
1.łyżeczkowanie – wycinanie metodą chirurgiczną,
2.krioterapię – zamrażanie ciekłym azotem,
3.leczenie laserowe – oddziaływanie na zmianę wiązką światła laserowego,
4.elektrokoagulację – terapia przy pomocy prądu elektrycznego,
5.metody keratolityczne – zeskrobywanie kurzajki preparatami z dodatkiem kwasów.

Polecane zabiegi w leczeniu kurzajek:


Laser CO2
Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych
Radiochirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki