Łamiące się włosy
Łamiące się włosy mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym zewnętrznymi, jak niewłaściwa pielęgnacja, a także wewnętrznymi, np. zaburzeniami hormonalnymi. Łamiące się włosy najczęściej są również suche i matowe. Ich leczenie powinno obejmować wyeliminowanie objawów oraz zapobieganie nawrotom.
Łamiące się włosy – przyczyny
Jednymi z najczęstszych przyczyn łamiących się włosów są błędy w pielęgnacji oraz zbyt duża ilość zabiegów chemicznych. Można do nich zaliczyć włosy łamiące się po rozjaśnianiu, trwałej ondulacji, a niekiedy również farbowaniu, zbyt częstym myciu, stosowaniu zbyt silnych kosmetyków do stylizacji i pielęgnacji oraz układaniu ich z użyciem wysokiej temperatury.
Przyczyną łamiących się włosów mogą być również inne czynniki zewnętrzne, w tym mróz czy zbyt ciepłe i suche powietrze, np. na skutek ogrzewania pomieszczeń, a także chlorowana woda w basenie.
Do czynników zewnętrznych, odpowiedzialnych za łamiące się włosy, zaliczyć można nieodpowiednią dietę, zaburzenia odżywiania, brak równowagi hormonalnej, w tym te spowodowane schorzeniami tarczycy, a nawet choroby skóry, które zmniejszają produkcję sebum, naturalnego czynnika chroniącego włosy przed przesuszeniem i łamliwością.
Łamiące się włosy – leczenie
Kiedy włosy łamią się i wypadają, najpierw trzeba znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy i skutecznie ją wyeliminować. Bardzo ważne będzie również głębokie nawilżenie pasm oraz ich odbudowa za pomocą odpowiednich kosmetyków, np. z dodatkiem keratyny. Jeśli włosy łamią się u nasady, trzeba być szczególnie ostrożnym, aby nie wcierać produktów w skórę głowy, co mogłoby podrażnić skalp. Niekiedy, np. gdy włosy łamią się w połowie, konieczne może być ich radykalne obcięcie.
Łamiące się włosy potrzebują również odżywienia od wewnątrz. Dlatego należy zadbać o odpowiednią dietę i ewentualnie wesprzeć ją suplementami. Wyjątkowo skuteczne są tu również zabiegi przeprowadzane w klinikach medycyny estetycznej, np. mezoterapia igłowa skóry głowy.