Laseroterapia
Laseroterapia to metoda terapeutyczna, która jest powszechnie wykorzystywana w wielu dziedzinach medycyny. Specyficzne właściwości i szeroki zakres działania światła laserowego sprawiają, że terapia laserowa jest niezastąpioną metodą leczenia różnych chorób, dolegliwości czy niedoskonałości estetycznych. Wiązka światła laserowego wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przyspieszające gojenie i regenerację skóry czy stymulujące mikrokrążenie. Oto, w jaki sposób laseroterapia jest na co dzień wykorzystywana w medycynie.
Laseroterapia – działanie i zastosowanie laserów
Specjaliści różnych dziedzin medycyny korzystają z wielu dostępnych rodzajów laserów. Klasyfikuje się je w oparciu o zastosowany w danym urządzeniu:
- ośrodek czynny (ciało stałe, ciecz, gaz),
- emitowaną długość fali (ultrafiolet, podczerwień, obszar widzialny),
- wyjściową moc wiązki promieniowania (laser wysokoenergetyczny, niskoenergetyczny, średnioenergetyczny).
Dzięki takiemu zróżnicowaniu możliwe jest jak najbardziej optymalne dostosowanie zastosowanej terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta. Warto zaznaczyć, że dziedzina laseroterapii cały czas się rozwija – urządzenia laserowe cechuje coraz większa precyzja działania, zaś ryzyko ewentualnych powikłań jest coraz mniejsze. Zabiegi laseroterapii charakteryzują się także praktycznie zerowym okresem rekonwalescencji, dlatego wielu pacjentów decyduje się często na leczenie swoich przypadłości właśnie przy pomocy laserów zamiast np. tradycyjnych zabiegów chirurgicznych.
Czym jest laseroterapia? Zabiegi z wykorzystaniem laserów
Medycyna estetyczna i kosmetologia – lasery stanowią dziś podstawowe narzędzia pracy specjalistów kosmetologii i medycyny estetycznej. Dzięki zabiegom laserowym możemy bardzo skutecznie pozbyć się różnych niedoskonałości skórnych, m.in.: zmarszczek, blizn, rozstępów, przebarwień, popękanych naczynek, zbędnego owłosienia, a nawet niechcianego tatuażu.
Dermatologia – laser jest stosowany w leczeniu różnych chorób skóry. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym oraz wspomaganiu procesów gojenia i regeneracji skóry jest w stanie poradzić sobie z trądzikiem, grzybicą paznokci czy szpecącymi pieprzykami.
Flebologia – laseroterapia umożliwia precyzyjne i niskoinwazyjne leczenie żylaków czy poszerzonych naczyń krwionośnych. Poprawia też mikrokrążenie i może łagodzić dolegliwości bólowe.
Rehabilitacja i fizjoterapia – lasery są wykorzystywane także w fizykoterapii i pozwalają uzyskać pozytywne efekty w leczeniu schorzeń związanych z zaburzeniami funkcjonowania narządu ruchu. Wskazaniem do leczenia laserowego są takie dolegliwości, jak: łokieć tenisisty, zespół cieśni nadgarstka, stany zapalne tkanek miękkich, przykurcze mięśni i choroby zwyrodnieniowe stawów, w tym o podłożu reumatycznym.
Okulistyka – laser pozwala na precyzyjne i bezpieczne leczenie chorób oczu, np. schorzeń siatkówki. Laseroterapia to metoda leczenia powszechnie wykorzystywana także przy korekcji wad wzroku.
Stomatologia – zabiegi z użyciem lasera stosuje się często w leczeniu stomatologicznym. Urządzenia laserowe okazują się pomocne w leczeniu stanów zapalnych, biostymulacji oraz dezynfekcji kanałów korzeniowych.
Onkologia – lasery coraz częściej zastępują tradycyjne leczenie chirurgiczne niektórych nowotworów. Terapia laserowa umożliwia niszczenie wybranych komórek nowotworowych za pomocą odpowiednio dobranej wiązki światła.
Chirurgia – zastosowanie lasera w chirurgii pozwala na łączenie funkcji skalpela i koagulatora. Takie działanie minimalizuje krwawienie i pozostawia czyste pole operacyjne, redukując ryzyko nadmiernego bliznowacenia ran.
Urologia i ginekologia estetyczna – laseroterapia jest wykorzystywana w leczeniu różnych problemów natury urologicznej i ginekologicznej, np. wysiłkowego nietrzymania moczu, kamicy moczowej, gruczolaka stercza czy nadmiernej suchości pochwy.
Jak działa laseroterapia punktowa?
Laseroterapia punktowa to jedna z metod leczenia stosowana w gabinecie fizjoterapeuty. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta i dobranych parametrów, możliwe jest uzyskanie biostymulacyjnego, przeciwbólowego, przeciwzapalnego, przeciwobrzękowego lub rozluźniającego efektu terapeutycznego. To zabieg naświetlania ciała pacjenta z użyciem specjalistycznej sondy, który sprawdza się m.in w terapii blizn, odleżyn, porażenia nerwu twarzowego czy schorzeń narządu ruchu. Stymulacja w fizjoterapii bardzo często ma charakter laseroterapii wysokoenergetycznej – dzięki temu możliwa jest głębsza penetracja tkanek, a tym samym znacznie szybsze uzyskanie działania przeciwbólowego.
Przeciwwskazania do laseroterapii
Lasery są współcześnie nieodłącznym elementem przeprowadzania wielu procedur medycznych. Niemniej, nie w każdym przypadku ich zastosowanie jest możliwe. Najczęstszymi przeciwwskazaniami do zabiegów laserowych są:
- ciąża i karmienie piersią,
- choroby nowotworowe,
- choroby autoimmunologiczne,
- stany zapalne skóry,
- infekcje wirusowe lub bakteryjne,
- wszczepiony rozrusznik serca,
- cukrzyca,
- padaczka,
- opalona skóra,
- niektóre choroby skóry,
- skłonność do powstawania blizn,
- przyjmowanie niektórych leków,
- stosowanie substancji fotouczulających,
- nadwrażliwość na promieniowanie.
Każdy osoba to jednak indywidualny przypadek, dlatego przed zastosowaniem wybranego lasera medycznego warto skonsultować się z lekarzem.
