Skip to main content

Liszaj płaski

Liszaj płaski jest jedną z przewlekłych chorób skóry, która objawia się powstawaniem na jej powierzchni charakterystycznych zmian o strukturze grudkowej. Atakuje przede wszystkim skórę, ale może pojawić się także na powierzchni paznokci oraz błony śluzowej.

Liszaj płaski – przyczyny

Obecnie trudno jest ustalić dokładną przyczynę pojawienia się i rozwoju liszaja płaskiego. Badania wykazały jednak, że często towarzyszy ona chorobom autoimmunologicznym, takim jak na przykład stan zapalny wątroby, cukrzyca czy łuszczyca. Pojawienie się liszaja płaskiego może stanowić również następstwo silnego wstrząsu psychicznego. Rozwój schorzenia bywa także efektem ubocznym nadwrażliwości na któryś ze składników przyjmowanych leków.

Liszaj płaski – objawy

Objawy liszaja płaskiego są różne, w zależności od obszaru, który został zaatakowany przez chorobę. W przypadku wystąpienia zmian na skórze są to zaczerwienienia o strukturze grudek. Niekiedy pojawiają się także pęcherze i bąble. Zmiany skórne pojawiać się mogą pojedynczo lub w większych grupach, a towarzyszy im najczęściej świąd. W przypadku, gdy schorzenie wystąpi na owłosionej skórze głowy, pojawiają się zaczerwienienia, grudki, znaczne osłabienie włosów lub nawet ich wypadanie oraz charakterystyczne blizny. Gdy liszaj płaski zaatakuje paznokcie, na płytce powstają żółtawe przebarwienia i bruzdy, a w przypadku błon śluzowych, pojawiają się białe grudki, bolesne owrzodzenia bądź świąd.

Liszaj płaski – leczenie

W przypadku wystąpienia schorzenia należy skonsultować się z dermatologiem, który zastosuje odpowiednie leczenie objawowe dostosowane do rodzaju symptomów choroby. Podaje się wówczas leki łagodzące świąd, a także maści do stosowania miejscowego. Niekiedy w leczeniu liszaja płaskiego stosuje się również zabiegi fototerapii.

Polecane zabiegi leczenia liszaja płaskiego:

Konsultacja dermatologiczna

0