Liszaje

Liszaje – przyczyny powstawania

Liszaje to choroba skóry, która najczęściej ma podłoże autoimmunologiczne. Na ich powstawanie są narażone osoby po przeszczepach, chorujące na cukrzycę, zapalenie wątroby oraz jej marskość.

Liszaje – objawy

Liszaje mogą pojawiać się na różnych obszarach skóry i od tego są uzależnione ich objawy: na skórze – towarzyszy im świąd na skórze głowy – blizny, świąd, osłabienie włosów lub ich wypadanie, podrażnienie i zaczerwienienie skóry w jamie ustnej – opuchlizna, łuszczenie się błony śluzowej na dziąsłach, uczucie palenia, bolesne owrzodzenia na paznokciach – ubytki, żółty kolor płytki, zanik płytki na narządach płciowych – świąd sromu, białe grudki

Liszaje – leczenie

Pojawienie się liszajów na skórze należy skonsultować z lekarzem, najlepiej z dermatologiem. Nieleczone zmiany skórne mogą prowadzić do poważnych chorób, np. raka jamy ustnej. Leczenie polega na łagodzeniu objawów. Specjalista może przepisać maści, które zapobiegają swędzeniu (najczęściej są to leki przeciwhistaminowe). Skuteczne jest także stosowanie fototerapii w gabinetach medycyny estetycznej. Terapia ma na celu rozjaśnienie skóry. Jeśli liszaje nadal utrzymują się na skórze, lekarz może zalecić stosowanie retinoidów. Liszaje można również próbować leczyć domowymi sposobami, np. płukankami z malwy jamy ustnej. Należy także zadbać o odpowiednią dietę i wyeliminować z niej owoce cytrusowe, ostre przyprawy, potrawy zawierające sól oraz kofeinę.Jeśli liszaje nie znikną, należy niezwłocznie udać się do lekarza.  

Porady i recepcja

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki