Skip to main content

Łojotok

Łojotok to zaburzenie dermatologiczne, objawiające się znaczną nadprodukcją sebum przez gruczoły łojowe. Najczęściej występuje na twarzy bądź skórze głowy. Jego przyczyna bardzo często tkwi w uwarunkowaniach genetycznych, chociaż niekiedy łojotok może wynikać również z innych czynników, w tym z zaburzeń hormonalnych czy nieodpowiedniej diety. Całkowite wyleczenie łojotoku często nie jest możliwe, można jednak łagodzić jego objawy.

Łojotok – przyczyny

Za przyczynę łojotoku najczęściej uważa się uwarunkowania genetyczne. Czasem jednak może on być efektem niewłaściwej diety, w tym ubogiej w witaminy i inne składniki odżywcze, a przy tym pełnej tłustych, ostro przyprawionych bądź słodkich potraw. Niekiedy łojotok twarzy czy głowy może być również winą zaburzeń hormonalnych. To właśnie z tego względu występuje on czasowo w okresie pokwitania i przekwitania. Za przyczynę łojotoku uważa się również problemy z przemianą materii. Przypadłość tę zaostrzać może także stres.

Łojotok – objawy

Podstawowym objawem łojotoku jest lśnienie i lepkość skóry. W przypadku łojotoku skóry głowy bardzo często pojawia się również tzw. łupież tłusty, który formuje się w lepkie, żółtawe płaty przylegające do tkanki. Jeżeli u osoby cierpiącej na łojotok dojdzie do zakażenia grzybiczego, zwykle skutkuje to łojotokowym zapaleniem skóry. Jego objawami są czerwone, łuszczące się plamy na skórze, na powierzchni których wyraźnie widoczna jest biała bądź żółtawa łuska. Schorzenie to najczęściej występuje na twarzy, głowie (łojotokowe zapalenie skóry głowy), klatce piersiowej oraz w zgięciach stawów. Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, ze skłonnością do nawrotów. Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania należą między innymi podrażnienie cery poprzez niewłaściwą pielęgnację, zaburzenia odporności i odżywiania, nadużywanie alkoholu, a także długotrwały, silny stres.

Łojotok – leczenie

Najczęściej całkowite wyleczenie łojotoku nie jest możliwe. Można natomiast łagodzić objawy problemu. Z pewnością istotna będzie tu odpowiednia pielęgnacja, w tym stosowanie delikatnych preparatów myjących dla skóry twarzy oraz specjalnych szamponów ograniczających łojotok skóry głowy. Bezwzględnie należy unikać produktów na bazie alkoholu. Warto również wybrać się do dermatologa, który zaleci odpowiednią kurację środkami zewnętrznymi czy doustnymi, w tym witaminami, a także do endokrynologa, który zleci odpowiednie badania i w razie potrzeby pomoże wyregulować poziom hormonów. Pomocna będzie również zmiana diety, przede wszystkim wykluczenie z niej ostrych przypraw, słodyczy oraz żywności wysokoprzetworzonej.

Dobrym pomysłem na zmniejszanie łojotoku mogą być także zabiegi kosmetyczna dla skóry tłustej, w tym intensywne peeling, a w przypadku pojawienia się wyprysków również procedury z użyciem lasera.

Sebacia

0