Łojotokowe zapalenie skóry
Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła choroba dermatologiczna, która jest spowodowana nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, a także rozwojem zakażenia grzybiczego grzybami z rodzaju drożdżopodobnych. Najczęściej dotyczy osób młodych, przechodzących przez okres dojrzewania.
Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny
Bezpośrednią przyczyną łojotokowego zapalenia skóry jest łojotok spowodowany nadmierną aktywnością gruczołów, a także jednoczesne zakażenie grzybicze. Istnieją również czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby. Należą do nich, między innymi:
Zaburzenie gospodarki hormonalnej organizmu, nadczynność\niedoczynność tarczycy
Antykoncepcja hormonalna
Osłabienie układu odpornościowego
Nieodpowiednia higiena, wysoki wskaźnik zanieczyszczenia powietrza
Występowanie chorób, które zwiększają ryzyko nasilenia objawów – choroby Neurologiczne, zaburzenia psychiczne, przewlekłe schorzenia, nowotwory.
Łojotokowe zapalenie skóry – objawy
W przypadku łojotokowego zapalenia skóry, w wyniku nadmiernego przetłuszczania się skóry, na jej powierzchni zaczynają pojawiać się nieregularne plamy, tak zwane plamy rumieniowe, które po pewnym czasie nabierają tendencji do nadmiernego złuszczania naskórka. Zmianom towarzyszy świąd lub pieczenie. Objawy łojotokowego zapalenia skóry najczęściej występują w okolicach twarzy, a także na owłosionej skórze głowy.
Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie
Leczenie łojotokowego zapalenia skóry powinno odbywać się pod okiem dermatologa, który zleca stosowanie specjalnych preparatów do mycia skóry i włosów. Niekiedy stosuje się także leki przeciwgrzybicze oraz przeciwzapalne. Pacjentom z tym schorzeniem zaleca się również terapię polegającą na naświetlaniu zmian za pomocą specjalnych lamp.