AKCJA CIAŁO 2021 - KUP VOUCHER I KORZYSTAJ Z CEN BASIC 2000zł PREMIUM 3000zł

Łupież łojotokowy

Łupież łojotokowy, nazywany też łupieżem tłustym, to często występujące schorzenie dermatologiczne, które objawia się złuszczaniem skóry głowy przy jednocześnie nasilonym łojotoku. Ze względu na duże podobieństwo objawów, łupież łojotokowy bardzo często mylony jest z łojotokowym zapaleniem skóry.

Łupież łojotokowy – przyczyny

Bezpośrednią przyczynę łupieżu łojotokowego stanowią drożdżaki Pityrosporum ovale, które znajdują się na skórze głowy każdego z nas, nie powodując na co dzień żadnych dolegliwości. Wzmożony łojotok skóry stwarza jednak dla grzybów idealne warunki do rozmnażania, co staje się przyczyną stanu zapalnego skóry i efektu złuszczania. Czynnikami, które sprzyjają nadmiernemu wydzielaniu sebum oraz rozwojowi drożdżaków są m.in. nadmierny stres, nadużywanie alkoholu i papierosów, niewłaściwa dieta, alergia, źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji i stylizacji włosów czy przyspieszony proces odnowy naskórka.

Łupież łojotokowy – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem łupieżu łojotokowego są mocno przytwierdzone do skóry głowy łuski w odcieniu żółtym, tworzące grube ogniska. Towarzyszy temu nasilony łojotok, który obejmuje często nie tylko owłosioną skórę głowy, lecz także czoło, brwi, rzęsy, fałdy nosowo-wargowe czy ucho zewnętrzne. Niekiedy do objawów łupieżu łojotokowego dołącza też zaczerwienie skóry głowy czy uporczywy świąd. Dolegliwości te nasilają się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy częściej zakładamy czapki. Ciepło i wilgoć to idealne środowisko do rozwoju grzybów odpowiedzialnych za powstawanie łupieżu.

Łupież łojotokowy – leczenie

Pojawienie się objawów świadczących o łupieżu łojotokowym wymaga konsultacji ze specjalistą – dermatologiem lub trychologiem. Lekarz zaleci prawdopodobnie stosowanie specjalnych preparatów (kremów, maści, szamponów), których skład opiera się na substancjach złuszczających, przeciwgrzybiczych i zmniejszających łojotok. Duży wpływ na efekty leczenia łupieżu łojotokowego może mieć także właściwie skomponowana dieta (uboga w tłuszcze, zaś oparta na produktach bogatych w witaminę A, B, E, cynk i selen) oraz właściwa pielęgnacja skóry głowy i włosów – przy pomocy naturalnych i aptecznych środków o delikatnym i nieobciążającym składzie.

Polecane zabiegi leczenia łupieżu łojotokowego:

Konsultacja dermatologiczna

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki