NOWOŚĆ! Voucher on-line!

Łupież

Łupież jest jedną z chorób skóry, która najczęściej dotyczy owłosionej skóry głowy. W zależności od rodzaju schorzenia może pojawiać się na różnych częściach ciała. Polega na nadmiernym rogowaceniu, a także późniejszym łuszczeniu się naskórka. Często, choć nie zawsze, chorobie towarzyszy wzmożony łojotok. Łupież może mieć wiele przyczyn i pojawić się w każdym wieku. Najczęściej jednak dotyka dzieci oraz młodzież w okresie dojrzewania.

Łupież – przyczyny

Złuszczanie się naskórka jest naturalnym procesem. O chorobie, a więc łupieżu, można mówić wówczas, gdy zjawisko to znacznie się nasila, a łuszczenie się jest widoczne gołym okiem. Występowanie tego zjawiska może mieć różne przyczyny, za najczęstsze podaje się: stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, a także nadużywanie preparatów do stylizacji włosów, zbyt małą częstotliwość mycia głowy, nieodpowiednie spłukiwanie włosów po myciu głowy, narażanie skóry głowy na przebywanie w pomieszczeniach o suchym powietrzu, nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły, spowodowane chorobami układu nerwowego, a także zaburzenia gospodarki hormonalnej, niedobór składników odżywczych w organizmie, szczególnie deficyt cynku oraz rozwój grzybów.

Łupież – rodzaje

Występuje kilka rodzajów łupieżu, w zależności od przyczyny, przebiegu, a także obszaru, na którym występuje. Można wyróżnić, między innymi: Łupież zwykły – łupież głowy, który dotyczy skóry pod włosami. Określany jest także mianem suchego Łupież biały skóry gładkiej – dotyczy w szczególności kończyn górnych i dolnych, a także obszaru twarzy Łupież tłusty skóry na głowie – spowodowany nadmiernym wydzielaniem łoju przez gruczoły umiejscowione na głowie. W przeciwieństwie do łupieżu zwykłego objawia się żółtawymi płatami oraz uporczywym swędzeniem Łupież pstry – spowodowany zakażeniem grzybiczym, podczas którego na skórze pojawiają się przebarwienia lub odbarwienia.

Łupież – leczenie

Leczenie łupieżu ustalane jest przez lekarza specjalistę, w zależności od rodzaju choroby. Najczęściej zaleca się terapię miejscową poprzez stosowanie odpowiednich preparatów leczniczych, wzbogacenie diety o mikroelementy, a w niektórych przypadkach potrzebne jest przyjmowanie leków przeciwgrzybiczych. Stosowanie leczenia jest konieczne, gdyż nieleczony łupież, szczególnie tłusty i łojotokowy, może prowadzić do łysienia.

Polecane zabiegi leczenia łupieżu:

Konsultacja dermatologiczna

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki