NOWOŚĆ! Voucher on-line!

Łuszczyca brudźcowa

Łuszczyca brudźcowa jest jednym z rzadziej występujących typów przewlekłej dermatozy zapalnej (łuszczycy). Ze względu na obecność dużej ilości strupów i łusek o podłożu zapalnym oraz z uwagi na miejsca, w których występują zmiany chorobowe, ta postać bywa identyfikowana z łuszczycą wysiękową. Zmiany skórne w przebiegu łuszczycy brudźcowej pojawiają się najczęściej w obrębie pachwin i pach, w przestrzeni międzypośladkowej, w zgięciach kolanowych oraz łokciowych, a także na stopach i dłoniach. Proces chorobowy dotyka nierzadko paznokci, a nawet stawów. Zmiany w łuszczycy brudźcowej są koloru czerwonego, a ich powierzchnia jest gładka i błyszcząca. Podrażnienia, zwłaszcza spoconych miejsc, są swędzące i bolesne, choć na skórze nie zawsze występuje typowa łuska.

Łuszczyca brudźcowa – przyczyny

Do przyczyn łuszczycy brudźcowej zalicza się też infekcje, choroby bakteryjne dróg oddechowych, niski poziom wapnia we krwi, stosowanie używek, a nawet próchnicę zębów. Jest ona chorobą nawracającą, w szczególności wiosną i jesienią. Rozwój łuszczycy brudźcowej jest uwarunkowany tak, jak inne typy, zarówno czynnikami genetycznymi, jak i środowiskowymi. Chorobę mogą wywołać także: stres, przyjmowanie niektórych lekarstw przeciwdepresyjnych, przeciwzapalnych, niektórych antybiotyków i beta-blokerów.

Łuszczyca brudźcowa – leczenie

Leczenie łuszczycy brudźcowej, w zależności od stopnia zaawansowania, może przebiegać i miejscowo, i systemowo. Zazwyczaj jest to terapia nieprzyjemna, z uwagi na wrażliwość partii skórnych objętych zmianami. W leczeniu stosuje się pochodne witaminy A i D, maści z siarką, mocznikiem i kwasem salicylowym. Niezalecane są w tym przypadku cygnolina i dziegieć. W sytuacji wyjątkowo odpornej na terapię miejscową łuszczycy brudźcowej specjaliści wprowadzają leczenie medykamentami doustnymi i iniekcjami. Skuteczna okazuje się też fototerapia i fotochemioterapia. Wielu specjalistów zaleca ziołolecznictwo (np. napary z glistnika), hydroterapię (woda z solą z Morza Martwego), a nawet leczenie dietą (zwłaszcza, jeśli chorobie towarzyszą uczulenia).

Polecane zabiegi leczenia łuszczycy brudźcowej:

Terapia światłem LED

Konsultacja dermatologiczna

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki