Skip to main content

Łuszczyca drobnogrudkowa

Łuszczyca drobnogrudkowa jest to jeden z typów chorobowych łuszczycy zwykłej, w której wykwity na skórze przyjmują kształt rozsianych głównie po tułowiu krostek o średnicy do 1 cm. Ta odmiana ma tendencję do samoistnego ustępowania, ale pojawiają się nawroty. Charakterystyczne jest występowanie objawu Kőbnera (nawet drobny uraz naskórka wywołuje po kilku-, kilkunastu dniach  zmiany łuszczycowe w tym miejscu). Łuska pokrywająca ogniska chorobowe nie jest duża. Na rozwój łuszczycy drobnogrudkowej zwykle wpływ mają czynniki genetyczne, zaburzenia immunologiczne, środowisko oraz niektóre leki. Zmiany drobnogrudkowe zaś zwykle są następstwem chorób infekcyjnych (np. paciorkowe zapalenia gardła). Na stan skóry wpływają także: stres, niewłaściwa dieta czy skłonności do alergii.

Łuszczyca drobnogrudkowa – leczenie

Łuszczyca drobnogrudkowa dotyka ludzi w różnym wieku, także dzieci. Terapia jest mozolna, a choroba w zasadzie nieuleczalna, ale można złagodzić objawy i przedłużyć okresy remisji. Leczenie może mieć charakter miejscowy lub systemowy. Pierwszy rodzaj terapii, związany z aplikowaniem miejscowym określonego preparatu, wykorzystuje maści, balsamy, kosmetyki dermatologiczne, lecznicze szampony oraz sterydy. Drugi rodzaj kuracji jest oparty na lekach doustnych oraz biologicznych, hamujących nadmierną reakcję układu immunologicznego. W leczeniu łuszczycy drobnogrudkowej zaleca się też ziołolecznictwo oraz naświetlanie promieniami UV.

Łuszczyca drobnogrudkowa – etapy terapii

Leczenie łuszczycy drobnogrudkowej powinno odbywać się pod kierunkiem specjalisty, ale często, z uwagi na młody wiek pacjentów, konieczne jest fachowe wsparcie innych lekarzy, w tym psychologa. Celem terapii w tej odmianie łuszczycy jest usunięcie uciążliwych blaszek łuszczycowych oraz zahamowanie procesu rozrastania się naskórka. W pierwszym etapie specjaliści zalecają wspomniane preparaty miejscowe (np. maści sterydowe, preparaty z witaminą D, dziegieć). Po zmyciu leku miejsce dotknięte zmianami trzeba natłuszczać. W trudniejszych przypadkach konieczne okazuje się leczenie doustne (metotreksat, retinoidy, cyklosporyna, 6-Tioguanina). Trzeba mieć jednak świadomość, że całkowita eliminacja łuszczycy drobnogrudkowej jest niemożliwa – będą następowały nawroty, jednak odpowiednia profilaktyka może wydłużyć okres między nimi.

Polecane zabiegi leczenia łuszczycy drobnogrudkowej:

Konsultacja dermatologiczna

0