AKCJA CIAŁO 2021 - KUP VOUCHER I KORZYSTAJ Z CEN BASIC 2000zł PREMIUM 3000zł

Łuszczyca erytrodermiczna

Łuszczyca erytrodermiczna, nazywana również erytrodermią łuszczycową, występuje w przypadku nasilenia objawów podstawowej odmiany tej choroby. Przejawia się ona na niemal całej powierzchni skóry w postaci łuszczenia i zaczerwienienia, wywoływanych przez stan zapalny. Nieprawidłowo leczona może prowadzić do poważniejszych problemów ze zdrowiem, np. z układem krążenia.

Łuszczyca erytrodermiczna – przyczyny

Łuszczyca erytrodermiczna wiąże się z wystąpieniem wcześniejszych zmian łuszczycowych na skórze. Dlatego ten typ erytrodermii nazywa się wtórnym. Najczęściej towarzyszy odmianie podstawowej, ale też krostkowej czy stawowej. Schorzenie to może wiązać się z niewłaściwym leczeniem pierwotnej choroby, ale też nagłym przerwaniem kuracji, zwłaszcza tej prowadzonej z pomocą kortykosteroidów.

Łuszczyca erytrodermiczna – objawy

Wyraźnym objawem łuszczycy erytrodermicznej jest stan zapalny skóry na rozległych partiach ciała. Może objąć ponad 90% powierzchni. W zmienionych chorobowo obszarach występuje rumień i łuszczenie naskórka, a jeśli schorzenie rozwinęło się z odmiany krostkowej, również niewielkie, ropne grudki. Czasem schorzeniu towarzyszy świąd, obrzęk, a nawet ból. Niekiedy w łuszczycy erytrodermicznej występują też dreszcze i stan podgorączkowy. Po pewnym czasie, w przypadku zaniedbania leczenia, mogą pojawić się poważne problemy, np. zaburzenia pracy wątroby i układu krążenia, anemia, znaczne niedobory składników odżywczych, co może prowadzić nawet do śmierci pacjenta. Objawy erytrodermii łuszczycowej mogą także zwiastować nowotwór.

Łuszczyca erytrodermiczna – leczenie

W przypadku erytrodermii łuszczycowej leczenie zakłada stosowanie maści i kremów, głównie glikokortykosteroidów. Niewskazane są za to retinoidy. Bardzo ważny jest również wypoczynek pacjenta, okłady, preparaty zmiękczające skórę, a niekiedy hospitalizacja w celu nawodnienia organizmu i leczenia powikłań.

Polecane zabiegi leczenia łuszczycy erytrodermicznej:

Terapia światłem LED

Konsultacja dermatologiczna

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki