NOWOŚĆ! Voucher on-line!

Łuszczyca krostkowa dłoni i stóp

Łuszczyca krostkowa dłoni i stóp to odmiana choroby skóry, będąca następstwem zaburzeń immunologicznych. Zmiany dotykają zwykle całych dłoni, podeszew, grzbietowej powierzchni rąk i stóp. Łuszczycę wywołać mogą niektóre leki, w tym antydepresanty, niesteroidowe substancje przeciwzapalne, stosowane w leczeniu bólu i gorączki oraz antybiotyki. Stany zapalne skóry i ból bardzo utrudniają życie codzienne i zawodowe, ponieważ uniemożliwiają wykonywanie podstawowych czynności (chodzenie, pisanie, sprzątanie, witanie się). Choroba jest nawrotowa i bardzo uciążliwa, tym bardziej, że dotychczas żaden lek nie zagwarantował całkowitego wyleczenia. W tej sytuacji niezbędne jest zapobieganie nawrotom i stałe łagodzenie objawów.

Łuszczyca krostkowa dłoni i stóp – przyczyny

Łuszczyca krostkowa dłoni i stóp, jak każda odmiana tej choroby, jest uwarunkowana genetycznie, ale może też występować jako konsekwencja infekcji, terapii niektórymi lekami oraz stresu i stosowania używek. Przede wszystkim jednak na rozwój choroby wpływa wadliwie funkcjonujący organizm, który zaczyna niszczyć własne komórki i tkanki (antyimmunologia). Schorzenie może być także skutkiem zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Poza widocznymi zmianami typu blaszkowatego, przy łuszczycy dłoni i stóp można zaobserwować też pęknięcia skóry, krosty i zmiany rumieniowe. Dodatkowo pacjent skarży się na ból w tych partiach ciała.

Łuszczyca krostkowa dłoni i stóp – leczenie

Podczas terapii łuszczycy krostkowej dłoni i stóp stosuje się preparaty działające miejscowo oraz leczenie systemowe. Zaleca się letnie okłady, roztwory soli, wcieranie maści salicylowych, mocznikowych oraz zawierających witaminy A i D3, chociaż nie zawsze przynoszą one oczekiwane efekty. Łuszczycę leczy się, stosując leki biologiczne (np. Efalizumab), które hamują niekorzystne procesy zachodzące w układzie odpornościowym, a także antybiotyki. Pomocne stają się fototerapia i fotochemioterapia. Objawy łagodzi kąpiel z solą z Morza Martwego, a także dieta, bogata w otręby pszenne i kwasy omega-3. Nieleczona łuszczyca krostkowa dłoni i stóp może doprowadzić do zaburzeń psychicznych, ponieważ zakłóca kontakty międzyludzkie, dlatego odpowiednia terapia, zapobiegająca częstym nawrotom, staje się sprawą kluczową.

Polecane zabiegi leczenia łuszczycy krostkowej dłoni i stóp:

Konsultacja dermatologiczna

Terapia światłem LED

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki