Łuszczyca pęcherzykowa

To jeden z rzadszych typów chorobowych łuszczycy, przewlekłej dolegliwości skórnej, wynikającej z zaburzeń immunologicznych. Łuszczycę wywołać mogę także niektóre lekarstwa, w tym antydepresanty, substancje przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, stosowane w leczeniu bólu, oraz antybiotyki. Zazwyczaj objawia się powstawaniem na skórze nieprzyjemnych pęcherzy w których gromadzi się ropa. Można też przy tej odmianie zauważyć inne objawy łuszczycy: przesuszona, łuszcząca się skóra, zaczerwienienie wokół krost. Choroba jest nawrotowa i bardzo uciążliwa, zwłaszcza gdy podstawowym objawom towarzyszą jeszcze mdłości, dreszcze, wysoka gorączka i bóle głowy.

Łuszczyca pęcherzykowa – przyczyny

Łuszczyca pęcherzykowa może występować jako konsekwencja infekcji, leczenia niektórymi medykamentami, nadużywania alkoholu oraz wpływu stresu. Jest także chorobą dziedziczną. Przede wszystkim jednak na jej rozwój wpływa wadliwie funkcjonujący organizm, który zaczyna niszczyć własne komórki i tkanki (antyimmunologia). Schorzenie może być też skutkiem infekcji bakteryjnej i wirusowej, np. anginy ropnej, zakażenia paciorkowcem lub drożdżakami. Choroba miewa charakter ostry lub przewlekły. W przypadku typu ostrego symptomy mogą pojawić się nawet w ciągu 24 godzin.

Łuszczyca pęcherzykowa – leczenie

W leczeniu tej choroby stosuje się preparaty z kwasem salicylowym, maści mocznikowe i kremy zawierające witaminy A i D3. Łuszczycę leczy się, stosując zewnętrzne preparaty o działaniu nawilżającym i przeciwzapalnym, a w trudniejszych przypadkach podaje się też leki immunosupresyjne i retinoidy, a także leki biologiczne, które regulują działanie układu odpornościowego. Pomocna jest także fototerapia i fotochemioterapia. Ważne w zwalczaniu tej choroby okazuje się unikanie stresu, używek, a także niektórych leków (specyfiki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, beta-blokery). Objawy łagodzi kąpiel z solą z Morza Martwego oraz dieta bogata w otręby pszenne i kwasy omega-3. Nieleczona łuszczyca pęcherzykowa może stać się przyczyną zaburzeń depresyjnych.

Polecane zabiegi leczenia łuszczycy pęcherzykowej:

Terapia światłem LED

Konsultacja dermatologiczna

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

Imię i nazwisko

Email

Placówka:

Treść wiadomości

Copyright © 2018 KlinikaMiracki